Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Angažovanjem roditelja do aktivne inkluzije

Objavljeno 25.05.2021.

LIP 2: Angažovanjem roditelja do aktivne inkluzije„Imam sina, Veljka. Odgajanje deteta sa teškoćama u razvoju može biti veoma izazovno. Od trenutka formiranja udruženja ‘Feniks’ prošle godine, osećam se kao deo nečeg većeg. Iako imam divne prijatelje i komšije, članovi udruženja zaista razumeju svakodnevne izazove podizanja deteta sa teškoćama u razvoju i probleme sa kojima se suočavamo. Činjenica da ovakvo jedno udruženje postoji obogatilo je život mog sina, jer znam da bilo kada mogu da postavim pitanje o bilo čemu, npr. pelenama, terapijskim potrebama, ponašanju – lista je beskrajna. Ali znam da ću uvek dobiti vrlo korisne i pouzdane informacije. Pored toga što je odličan resurs za specifične potrebe, udruženje je takođe alat koji podstiče nas roditelje da zakoračimo u svet zagovaranja i promene svesti i politikea koje utiču na našu decu“, ističe Vladica Petković, član udruženja iz sela Grgurovce sa teritorije opštine Lebane.

Pre formiranja udruženja „Feniks“, grupa roditelja dece sa smetnjama u razvoju iz Lebana je nailazila na teškoće u prepoznavanju potreba roditelja, a pre svega o pogledu informisanja o njihovim pravima i mogućnostima za podrškom.

„Pre osnivanja organizacije nismo znali šta tačno znači pružanje usluge, kao ni šta je licenca. Nismo razumeli šta je projekat, kako se piše i kako se zagovara kod donosilaca odluka i sl. Tokom nepunih godinu dana dobili smo dva granta od lokalne samouprave Lebane, prošli smo i dalje prolazimo razne obuke tokom kojih učimo kako da se borimo za sebe i svoju decu. Svakim danom smo sve više sigurni u sebe i svoj uspeh. Shvatila sam da moramo da se aktiviramo i samoorganizujemo kako bismo na najbolji način pomogli svojoj deci“, kaže Violeta Milošević, jedna od osnivačica udruženja građana „Feniks“.

Pre početka sprovođenja projekta, usluga dnevnog boravka pružala se u prostoru koji nije bio u skladu sa propisanim standardima za pružanje predmetne usluge. Lokalna samouprava Lebane finansijski je omogućila prirpemu projektno-tehničke dokumentacije, dok se za troškove adaptacije prostora obratila Fondaciji „Novak Đoković”, kako bi se objekat priveo nameni i prilagodio potrebama korisnika i angažovanim stručnim radnicima i saradnicima.

LIP 2: Angažovanjem roditelja do aktivne inkluzije„Adaptacija i standardizacija objekta dnevnog boravka u Lebanima ulazi u završnu fazu. Sve formalne odredbe su ispunjene i preostala je realizacija građevinskih radova. Lokalna samouprava Lebane je opredelila značajna sredstva za sve ove korake i odgovorno tvrdim da je to tek početak jednog partnerskog odnosa JLS i OCD ‘Feniks’, a sve u cilju dobrobiti dece sa smetnjama u razvoju“, istakao je pomoćnik predsednika Opštine Lebane Goran Lazarević.

Kroz međuopštinsku i projektnu saradnju između Opština Bojnik i Lebane, deca sa smetnjama u razvoju iz Lebana koriste uslugu dnevnog boravka u Bojniku, a u okviru pružanja usluge organizovan je svakodnevni prevoz dece iz Lebana uz pratnju negovateljice Nevene Denić Stanković. „Već nekoliko meseci dolazimo iz Lebana u Bojnik, deca su se navikla na novo okruženje i druženje sa decom iz Bojnika. Punog srca iščekujemo adaptaciju i standardizaciju svog objekta u Lebanu“, kaže Nevena koja duži niz godina radi sa decom.

„Iskreno verujemo u uspeh. Bliži nam se proces licenciranja udruženja za pružanje usluge dnevni boravak. Dobili smo grant od lokalne samouprave za opremanje objekta, stručna lica su u procesu polaganja stručnog ispita za dobijanje licence i radiće sa decom u našem prosotoru u Lebanu. Učimo kako da se borimo, menjamo sebe i svoju sredinu“, zaključuje Violeta.

***

Ova uspešna priča nastala je u okviru projekta „Zajednica se gradi srcem – Uvođenje usluge Dnevni boravak za decu i omladinu sa smetnjama u razvoju u opštine Medveđa i Lebane“, koji sprovodi Opština Bojnik u saradnji sa Opštinom Lebane, Opštinom Medveđa, Udruženjem „Građanski savet opštine Bojnik“ i Udruženjem za podršku dece sa smetnjama u razvoju „Srce za decu“ iz Medveđe u okviru Programa lokalnih inicijativa za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva – Podrška razvoju inovativnih modela za socijalno uključivanje LIP 2 kojim koordinira Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije (SIPRU) uz podršku Vlada Švajcarske.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]