Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Društveni razvoj i socijalno uključivanje među prioritetnim oblastima nove Vlade

Objavljeno 03.07.2017.

Vlada Republike Srbije - logoNarodna skupština Republike Srbije izabrala je 29. juna novu Vladu Republike Srbije, sastavljenu od 18 resora i tri ministra bez portfelja, na čelu sa predsednicom Anom Brnabić. Vlada je izabrana uz podršku 157 narodnih poslanika, čemu je prethodila dvodnevna rasprava u parlamentu tokom koje je Ana Brnabić iznela ekspoze i predstavila kandidate za sastav kabineta.

Tokom izlaganja ekspozea, Ana Brnabić je društveni razvoj i socijalno uključivanje stavila u sam vrh prioriteta nove Vlade i pozvala poslanike u Skupštini Srbije da se pridruže njenom timu u izgradnji boljeg života i budućnosti za sve građane. Kao jednu od poluga razvoja, Brnabić je navela inkluzivni privredni rast koji zahteva kombinaciju ekonomične socijalne zaštite, kvalitetnog obrazovanja koje omogućava jednake šanse svima i dobrog funkcionisanja tržišta rada. Prema rečima Ane Brnabić, Program reformi politike zapošljavanja i socijalne politike predstavlja jasnu mapu puta za reforme koje su preko potrebne našem društvu radi postizanja prosperiteta za sve – od podsticanja socijalnog preduzetništva do povećanja pristupačnosti zdravstvene zaštite.

Novoizabrana predsednica Vlade Republike Srbije, Ana Brnabić, istakla je da će posebna pažnja biti posvećena unapređenju položaja najranjivijih grupa u društvu, usvajanju nove Strategije za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom, a takođe će se rešavati i problemi u vezi sa naknadama za porodilje koje obavljaju samostalnu delatnost i radiće se na pružanju boljih usluga majkama koje treba da ostvare pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta. Istaknuto je i da postoje spremne mere i za veće korišćenje odsustva sa rada po osnovu rođenja i nege deteta od strane očeva, a po modelu primenjenom u skandinavskim zemljama.

Tokom izlaganja ekspozea, Ana Brnabić je navela da je Srbija prva zemlja van Evropske unije koja je uvela Indeks rodne ravnopravnosti. Podaci ukazuju na to da Srbija zaostaje za evropskim standardima u svim domenima rodne ravnopravnosti osim u domenu moći, sa velikim jazom u domenima rada i novca. Zbog toga je Vlada Republike Srbije uvela rodno odgovorno budžetiranje i ciljeve kao što je postizanje broja od 30% žena na rukovodećim mestima u preduzećima do 2020. godine.

Na planu populacione politike Vlada je već preduzela niz mera – osnovan je Savet za populacionu politiku kojim predsedava predsednik Vlade i pokrenuta je revizija Strategije podsticanja rađanja.

– Nastavićemo da vodimo odgovornu politiku. U prvih 100 dana rada Vlade utvrdićemo najhitnije mere populacione politike koje mogu dati rezultate. To će uključiti i povećanje finansijskih transfera usmerenih ka porodicama sa decom, kroz izmene i dopune Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, ali i uspostavljanje ravnoteže između porodice i posla, kroz izmene i dopune Zakona o radu – navela je Ana Brnabić.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]