Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Energičnije u borbi protiv nasilja nad ženama

Objavljeno 17.07.2017.

stop_nasilju - ilustracijaKoordinaciono telo za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije, kojem predsedava potpredsednik Vlade Zorana Mihajlović, i Autonomni ženski centar 14. jula su postigli saglasnost o preporukama koje je potrebno sprovesti kako bi borba protiv nasilja nad ženama bila delotvornija.

U saopštenju sa tog sastanka navodi se da je, uzimajući u obzir poslednja dva tragična događaja u centrima za socijalni rad na Novom Beogradu i Rakovici, ali i sve druge slučajeve ubistava žena, potrebno sistemski raditi na unapređenju kompetencija zaposlenih koji vrše procenu nasilja i donose odluke o poveravanju dece kako bi se izbegle greške u proceni rizika i sprečili ishodi sa tragičnim posledicama.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja treba da izvrši nadzor svih centara za socijalni rad i utvrdi obavezujuća uputstva o postupanju socijalnih radnika i ostalih lica zaposlenih u tim centrima.

Jedna od mera koju treba hitno uvesti jeste i elektronska evidencija, predviđena novim Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici, jer se samo uvidom u elektronski registar mogu dobiti informacije u kojem je statusu svaki pojedinačni slučaj iz delokruga tužilaštva, policije ili centra za socijalni rad.

Na taj način može se efikasnije sprečiti da sistem zakaže, poručuju iz Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i Autonomnog ženskog centra.

Nužno je obezbediti efikasnu istragu slučajeva nasilja nad ženama i u porodici, kao i krivično gonjenje i kažnjavanje učinilaca takvih dela sankcijama koje su srazmerne težini učinjenog dela.

Uvođenje nacionalne SOS linije mora da bude jedan od prioriteta u najskorijem periodu, budući da na taj način stručna lica pružaju žrtvama nasilja odgovarajuće informacije i psihosocijalnu podršku, ali i mogućnost da zajedno osmisle bezbednosni plan za ženu i decu.

Kao uslugu socijalne zaštite, očekuje se da Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja što pre pokrene proces uvođenja nacionalne SOS linije, u čemu će im biti pružena puna podrška, rečeno je nakon sastanka.

Izrada nacionalne strategije za borbu protiv nasilja nad ženama predstavlja obavezu države prema Konvenciji Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija).

Taj strateški dokument treba da jasno definiše opšte usluge podrške i zaštite svih žena na celoj teritoriji Srbije, kao i dostupnost specijalizovanih usluga zaštite.

Donošenjem te strategije omogućiće se i sistematski rad na prevenciji nasilja, kao i napredak u medijskom izveštavanju o rodno zasnovanom nasilju na dugoročnom planu.

Preporuka Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i Autonomnog ženskog centra resornim institucijama jeste i da se temeljno radi na usaglašavanju propisa sa evropskim standardima kada su u pitanju prava žrtve krivičnog dela.

Iz ovih institucija naglašavaju da je potrebno definisati minimalne standarde za žrtve, što podrazumeva i definisanje mera susreta sa počiniocem krivičnog dela, viđanja dece i drugo.

Na sastanku je dogovoreno i da se Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost i Autonomni ženski centar redovno sastaju na mesečnom nivou, u cilju kontinuiranog praćenja sprovođenja mera za suzbijanje rodno zasnovanog nasilja.

Jača koordinacija resornih institucija, ali i intenzivna saradnja sa organizacijama civilnog društva, stručnom javnošću i medijima, preduslovi su efikasnije borbe protiv nasilja nad ženama, navodi se u saopštenju Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i Autonomnog ženskog centra.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]