Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Finansijska pismenost važna za razvoj preduzetništva kod mladih

Objavljeno 01.10.2018.

FinPisTokom “FinPis časa”, održanog 27. septembra 2018. godine, pomoćnica ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Vlade Republike Srbije Vesna Nedeljković izjavila je da je više od 1.000 nastavnika/ca i učitelja/ica obučeno da decu podučava finansijskoj pismenosti.

“FinPis” čas sa učenicima i učenicama četvrtog razreda organizovan je u OŠ “Drinka Pavlović” u Beogradu, u okviru projekta “Uključivanje finansijskog opismenjavanja u sistem obrazovanja i vaspitanja Republike Srbije”.

Nedeljković je tom prilikom istakla da učenici/e kroz finansijsko opismenjavanje imaju priliku da, između ostalog, nauče šta je prihod i rashod i kako da uštede, napominjući da nije reč o posebnom predmetu.

Izučavanje finansijske pismenosti je projektna zamisao kojom smo se rukovodili i to sada ulazi u sistem, i to ne samo u ovoj školi, već i u ostalim, objasnila je ona i naglasila da Ministarstvo ima nameru da budžetira nastavak ovog poduhvata kako bi postao deo sistemskog rešenja.

Prema njenim rečima, to je u duhu reforme koja je uvedena u prvom i petom razredu osnovne škole, a čije je težište na međupredmetnom uvezivanju sadržaja i povezivanju znanja.

U skladu s tim, Nedeljković je precizirala da je finansijska pismenost važna kada je ukomponujemo sa nastavnim sadržajima iz svih predmeta, kada govorimo o razvoju preduzetničke misli i ideje, kao i o dualnom obrazovanju.

Pomoćnica ministra za dualno i preduzetničko obrazovanje Gabrijela Grujić ukazala je na značaj finansijske pismenosti za razvoj preduzetničkih kompetencija kod mladih.

Prema njenim rečima, suština izučavanja finansijske pismenosti jeste u tome da deca već od ovog uzrasta znaju šta je prihod, rashod i kako da uštede.

Održavanje “FinPis” časa je dokaz toga kako promišljamo o podizanju novih platformi obrazovanja, koje ne znači samo sticanje znanja, već i na koji način da deca ta znanja koriste, dodala je ona.
Grujić je ocenila da će znanja koja se stiču na ovaj način ostati trajna i biti korisna.

Generalni direktor kompanije “Viza” za Jugoistočnu Evropu Vladimir Đorđević naveo je da “FinPis” svojim sveobuhvatnim programom donosi niz izvora i materijala za finansijsko obrazovanje, kreiranih tako da motivišu nastavnike/ce, decu predškolskog i školskog uzrasta i širu zajednicu.

Đorđević je predočio da je cilj “FinPisa” da učenje o finansijskim konceptima postane pristupačnije i interaktivno, dok se teme kreću od osnovnih pojmova za najmlađi uzrast, pa sve do složenijih tema za mlade koji će uskoro postati finansijski nezavisni.

FinPis – „Uključivanje finansijskog opismenjavanja u sistem obrazovanja i vaspitanja Republike Srbije” – prvi je pilot-projekat ove vrste u Srbiji i širem regionu.

On će se sprovoditi tokom školske 2018/2019. godine, a njime će biti obuhvaćeno 1.260 nastavnika/ca i vaspitača/ica, kao i 15.000 dece iz 34 škole i osam predškolskih ustanova širom zemlje.

Partner resornog ministarstva na ovom projektu je kompanija “Viza”.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]