Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Italija će najviše dobiti od EU za imigrante

Objavljeno 13.08.2015.

Evropska komisija odobrila je članicama suočenim sa sve većim brojem imigranata pomoć od 2,4 milijarde evra za narednih šest godina. Najviše će dobiti zemlje koje su prve na udaru – Italija i Grčka. Od početka godine u Evropu je iz severne Afrike stiglo gotovo 200.000 migranata i sada je imigracija, a ne nezaposlenost, najveća briga građana Evropske unije.

Italija će za period 2014-20. dobiti gotovo 560 miliona evra a Grčka 473 miliona, saopštila je Evropska komisija.

“Članice EU danas se suočavaju sa nazapamćenim izazovom na planu migracija i bezbednosti i Komisija je preduzela mere u duhu solidarnosti”, istakao je evropski komesar za migracije, unutrašnje poslove i državljanstvo Dimitris Avramopulos.

Komesar je dodao da se moraju preduzeti hrabri koraci kako bi se poboljšalo upravljanje migracijama, unapredila saradnja i osigurala bezbednost građana EU od organizovanog kriminala i terorizma.

“Nacionalnim programima koje je odobrila Komisija predviđa se značajna finansijska pomoć članicama da odgovore na izazove. Odlučni smo da i dalje pokazujemo solidarnost u praksi”, istakao je Avramopulos.

Kako se navodi, Komisija je intenzivno radila sa članicama kako bi osigurala hitnu isplatu iz EU fondova. U martu su već odobrena 22 nacionalna programa, a još 13 će biti odobreno kasnije ove godine.

Migrantska kriza eskalirala je u 2015. i hiljade migranata sa Bliskog istoka i iz Afrike nastoje da dobiju azil u Evropskoj uniji.

Britanski ministar spoljnih poslova Filip Hamond (Philip Hammond) rekao je 9. avgusta da EU ne može da primi milione ljudi u potrazi za novim životom.

Hamondova izjava samo je potvrdila anti-imigrantsku retoriku zvaničnog Londona koja je odgovor na veliki broj pokušaja migranata da iz Francuske stignu do Britanije preko La Manša.

Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije (IOM), od početka godine do Evrope je iz severne Afrike stiglo oko 188.000 migranata, a prilikom prelaska Mediterana život je izgubilo više od 2.000 ljudi.

Zbog krize sa migrantima nacionalističke partije širom Evrope sve se glasnije protive politici solidarnosti.

Pitanje imigracije poslednjih meseci postalo je i glavna briga građana EU koji su ranije najviše brinuli zbog nezaposlenosti i finansijske krize, pokazuju nova evropska istraživanja.

Istovremeno mnoge evropske vlade preduzimaju oštre mere protiv imigracije kako bi umirile svoje sve zabrinutije glasače.

Sredstva EU za pomoć u rešavanju migrantske krize biće odobrena u sklopu Fonda za azil, migracije i integracije (AMIF) i Fonda za unutrašnju bezbednost (ISF).

Iz fonda AMIF podržavaju se napori na nacionalnom nivou za unapređenje kapaciteta za prijem (migranata), na integraciji migranata na lokalnom i regionalnom nivou i unapređenju efikasnosti programa vraćanja. Takođe se uz pomoć iz tog fonda radi na obezbeđenju da procedure za azil budu u skladu sa standardima EU.

Sredstvima iz fonda ISF dopunjuju se davanja na nacionalnom nivou za unapređenje upravljanja granicama i nadzor, posebno uz upotrebu moderne tehnologije. Iz tog fonda se finansiraju i prekogranična saradnja policija i jačanje kapaciteta članica za upravljanje rizicima po bezbednost, poput terorizma, sajber kriminala, trgovine drogom i ljudima i drugih formi organizovanog kriminala.

Izvor: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]