Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Kako to rade Šveđani

Objavljeno 03.05.2017.

kris_unutrasnjost_kuca_su_fiPiše: NEOSTART (Blog o socijalnom uključivanju)

Pre dve godine smo imali smo priliku da posetimo organizaciju KRIS u Švedskoj koja se bavi podrškom bivšim osuđenim licima. Postoje oko dve decenije i veoma su prepoznati u švedskom društvu. Kada to kažemo, pre svega mislimo na činjenicu da su deo sistema kada se lice priprema za otpust, tako da nekoliko meseci pre slobode upoznaju lice u zatvoru i upućuju ga u to kako funkcionišu programi koje sprovode. Sedišta njihovih organizacija nalaze se u gradovima širom Švedske. Iako se vode istim principima, programi se donekle razlikuju od grada do grada, a to pre svega zavisi od podrške lokalne zajednice. Negde imaju podršku u vidu ustupanja prostora za kuće na „pola puta“, a negde ih obezbeđuju sami, dok u jednom gradu imaju na raspolaganju čak čitavu zgradu sa socijalnim stanovima.

Osnova njihovog rada jeste da bivša osuđena lica koja su uspešno reintegrisana pomažu drugima da se vrate na pravi put. Izlaskom na slobodu lice biva smešteno u jednu od njihovih kuća gde mora da poštuje određena pravila. Prvo i osnovno jeste potpuno odsustvo bilo kakvih psihoaktivnih supstanci (alkohol, droge ili neke druge vrste tableta koje menjaju stanje svesti). Svaki od članova ima pravo da bilo koga od članova testira na neku od supstanci. Ukoliko se utvrdi da u urinu lica ima neke supstance ono odmah napušta program, ali se može vratiti kad ponovo uspostavi apstitnenciju.

Kako bi se za lica koja se nalaze u kućama obezbedila najpotrebnija sredstva za život, poput hrane, higijene i odeće, umnogome pomažu sistem socijalne zaštite i nadoknade sa biroa za zapošljavanje za lica koja su nezaposlena. S obzirom da KRIS obezbeđuje smeštaj, sa novcem koje dobija lice može sebi da obezbedi najnužnije i radi na tome da nađe bolje zaposlenje i osamostali se. Pored toga, u zavisnosti od grada, u okviru organizacije su uspostavljene kuhinje koje nude obrok po minimalnoj ceni, kako bi članovi mogli da je plate.

Kuće u kojima lica borave uglavnom su odvojene od centralnih kancelarija (u okviru kojih su često pomenute kuhinje). U svakom gradu određeno je po jedno lice kao glavno za KRIS i ono vodi čitavu organizaciju u tom gradu. Kada govorimo o rukovođenju organizacijom, tu se pre svega misli na to da se obezbede kuće u kojima će lica boraviti, da se pokrenu poslovi u kojima rade na početku (radionice za popravku automobila, auto perionice, prodavnice polovne robe itd.), a od kojih se, između ostalog, finansira i rad same lokalne organizacije.

Svako ko se nalazi u kućama prolazi kroz tri stepena programa i u njoj najviše može boraviti do godinu dana. Poslednji, treći, predstavlja onaj sa najviše slobode u kretanju i najmanje pravila koje ograničavaju ponašanje pojedinca. Ako u tom poslednjem koraku programa lice ne izigra poverenje, pomaže mu se da se osamostali u stanu van kuće, gde može biti do dve godine, za koliko se procenjuje da je potrebno da pronađe takvo zaposlenje da može samostalno plaćati rentu i sve ostale životne dažbine.

vi oni koji se trenutno nalaze na smeštaju – a vrlo su dobrodošli i oni koji su se osamostalili i nastavili život dalje, ali su i dalje članovi KRIS-a – svako jutro imaju sastanak. Ti sastanci imaju za cilj da se članovi okupe, pokreće se neka tema, svako ima pravo da kaže nešto što želi da podeli sa grupom i nakon toga se dogovaraju oko zadataka za taj dan za svakog člana.

Pored stalnih programa koje sprovodi, organizacija redovno konkuriše i za različite projekte koji su uglavnom usmereni na prevenciju kriminala i mlade. Tako je nastao ogranak koji okuplja samo mlade, sa fokusom da sa ulice skloni mlade u visokom riziku, a što se pre svega ogleda u njihovom odnosu prema školi i ispadanju iz školskog sistema.

(…)

Tekst “ Kako to rade Šveđani” u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]