Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Konferencija „Ključne dimenzije razvoja u predškolskom vaspitanju i obrazovanju – Osnove programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja“

Objavljeno 29.05.2017.

konferencija_predskolskoPredškolsko vaspitanje i obrazovanje mora da bude kvalitetno i pristupačno deci iz svih društveno-ekonomskih miljea i u svim geografskim područjima u zemlji, bez obzira na njihov stepen razvoja, zaključeno je 22. maja na međunarodnoj konferenciji „Ključne dimenzije razvoja u predškolskom vaspitanju i obrazovanju – Osnove programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja“.

Mnogobrojna istraživanja ukazuju na to da ulaganje u predškolsko vaspitanje i obrazovanje ima višestruke koristi kako za razvoj deteta, tako i za celokupno društvo.

“Na polju unapređivanja predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Republici Srbiji ima još mnogo toga da se uradi, ali čini se da je, kao nikada do sada, predškolsko vaspitanje u fokusu ministarstva i Vlade Reublike Srbije”, rekao je ministar prosvete, nauke i tehnološkog ravoja Mladen Šarčević. On je naglasio je da su u toku intenzivne aktivnosti na izradi novog Nacrta Osnova programa za predškolsko vaspitanje i obrazovanja i da se očekuje da će aktivnosti bite završene do aprila 2018.

„Obrazovanje u ranom detinjstvu svima donosi dobitak”, rekao je direktor UNICEF-a u Srbiji Michel Saint-Lot obraćajući se skupu. „Srbija ima dugu tradiciju predškolskog obrazovanja, ali je procenat učešćca dece u predškolskom obrazovanju i dalje mnogo manji od onog u Evropi. Posebno su isključena siromašna i deca iz ruralnih područja, kao i romska deca. A njima je predškolsko obrazovanje najpotrebnije”, rekao je Saint-Lot.

Da bi se povećao obuhvat dece uzrasta od 3 do 5.5. godina predškolskim obrazovanjem i poboljšao kvalitet programa, neophodne su sistemske intervencije na nacionalnom i lokalnom nivou, modernizacija kurikuluma, unapređenje kompetencija zaposlenih i veća podrška unapređenju kvaliteta.

Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC) više od decenije podržava reformu obrazovanja u Srbiji. Do sada je Švajcarska uložila oko 12 miliona evra za podršku inkluzivnom obrazovanju.

“Švajcarska smatra da je od primarne važnosti podrška društvu koje integriše sve svoje članove od najranijeg uzrasta. A da bi se to zaista i desilo, neophodan je sistem visokokvalitetnog predškolskog obrazovanja i inkluzivnost”, istakla je direktorka SDC u Srbiji Ursula Läubli.

Programe UNICEF-a za inkluzivno i kvalitetno predškolsko obrazovanje finansijski su podržali i kompanija IKEA, redovni mesečni UNICEF donatori, i Novak Đokoković, ambasador UNICEF-a koji promoviše rani razvoj deteta.

Konferenciju su organizovali kancelarija UNICEF-a u Srbiji, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja i CIP – Centar za interaktivnu pedagogiju.

Više fotografija sa konferencije možete pogledati ovde.

Izvor: www.unicef.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]