Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Kontinuiran rad Vlade na unapređenju položaja Roma

Objavljeno 21.07.2016.

sastanak_romiDirektor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije Suzana Paunović je 19. jula izjavila da se uspostavljanjem mehanizma koordinacionih sastanaka pruža značajna podrška procesu unapređenja položaja Roma u Srbiji.

Paunović je, na trećem po redu koordinacionom sastanku o projektima koji su namenjeni inkluziji Roma, objasnila da ovaj mehanizam obuhvata redovne razmene informacija o realizovanim i planiranim aktivnostima.

Na taj način, kako je navela, svi relevantni korisnici projekata, donatori i timovi za njihovo sprovođenje doprinose efikasnoj upotrebi sredstava.

Mehanizam koordinacionih sastanaka partnerski su uspostavili Kancelarija za evropske integracije, Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i Kancelarija za ljudska i manjinska prava, podsetila je ona.

Prema njenim rečima, ovakvi mehanizmi su važni za smanjenje rizika od rasipanja efekata pojedinačnih inicijativa domaćih institucija i resursa međunarodnih donatora na unapređenju položaja Roma.

Takođe, kako je ocenila, oni su ključ za prevazilaženje problema i zastoja u implementaciji pojedinih projekata namenjenih poboljšanju položaja Roma, koji bi mogli eventualno da ugroze dalje korišćenje donatorske pomoći našoj zemlji.

Paunović je napomenula da je Vlada, usvajanjem Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja do 2025. godine, pokazala opredeljenost za kontinuitet napora u oblasti zaštite i unapređenja položaja Roma.

Ona je ukazala na to da ishodi ovakvih sastanaka mogu doprineti tome da se na jasan i merljiv način prate postignuća u implementaciji ovog strateškog dokumenta.

Vlada Srbije sa Evropskom komisijom, od juna 2013. godine, redovno organizuje seminare posvećene socijalnom uključivanju Roma i prati napredak u njihovoj inkluziji, napomenula je Paunović.

Takođe, kako je dodala, naša zemlja redovno izveštava Evropsku komisiju o sprovođenju zaključaka koji su dogovoreni na seminarima.

Koliki značaj Evropska komisija pridaje ovim seminarima govori i činjenica da su ovi zaključci deo Akcionog plana za pregovaračko Poglavlje 23, naglasila je ona, dodavši da su operativnim zaključcima usaglašene obaveze do 2017. godine.

Kancelarija za ljudska i manjinska prava i Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva pružaju podršku u praćenju realizacije operativnih zaključaka, kao i pripremi godišnjih izveštaja o realizaciji Strategije i njenog akcionog plana.

Sprovođenjem ovih zaključaka direktno se utiče na unapređenje kvaliteta života građana romske nacionalnosti u oblasti zdravlja, obrazovanja, stanovanja, zapošljavanja i socijalne zaštite.

Ovakav posao zahteva punu posvećenost i koordinaciju svih relevantnih organa i institucija od nacionalnog do lokalnog nivoa, uz saradnju sa međunarodnom zajednicom, civilnim sektorom i medijima.

U okviru IPA 2012 projekta „Evropska podrška za inkluziju Roma“, u saradnji sa Republičkim zavodom za statistiku, uspostavljena je baza podataka za praćenje procesa inkluzije Roma.

Informacije iz baze će uticati na kreiranje politika nacionalnih i lokalnih institucija, kao i na donošenje strateških odluka donatora. Unošenjem podataka u bazu, sve lokalne samouprave će obezbediti bolju vidljivost rezultata, planova i potreba romske zajednice na lokalu.

Na sastanku su članovi projektnih timova dali pregled rezultata ostvarenih na projektima koji su posvećeni inkluziji Roma, a bilo je reči i o uspostavljenim mehanizmima i procedurama uz pomoć projekata.

Skupu su prisustvovali članovi projektnih timova najvećih projekata usmerenih na unapređenje položaja i statusa Roma i njihovi korisnici, predstavnici relevantnih ministarstava, službi i agencija.

Učesnici sastanka bili su i predstavnici Grada Beograda, Delegacije EU u Srbiji, Misije OEBS-a u Srbiji, Kancelarije UN za projektne usluge, Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju, UNICEF-a, EPTISE i drugi.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]