Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Kvalitetno obrazovanje za sve – Preko 150 nastavnika iz 40 škola završilo onlajn obuke za uvođenje demokratske kulture u učionice

Objavljeno 23.07.2020.

Horizontal Facility for the Western Balkans and Turkey 2019-2022Osam vebinara posvećenih uvođenju demokratskek ulture u učionice, koje je pohađalo preko 150 zaposlenih u obrazovanju, označilo je kraj neuobičajene školske godine ispunjene prekidima i nesigurnostima izazvanim pandemijom COVID-19. Uprkos svemu tome, optimizam nije izgubljen i svi jedva čekaju da se vrate u škole i nastave važan zadatak – učenje đaka kompetencijama za demokratsku kulturu. „Uvođenjem inovacija u samu nastavu i razvojem analitičkog i kritičkog razmišljanja podigli smo kvalitet rada ustanove, nastava je interesantnija, motivisanost učenika veća“, poručuju zaposleni u školama, polaznici vebinara.

Projekat „Kvalitetno obrazovanje za sve“ sprovodi se u okviru zajedničke inicijative Evropske unije i Saveta Evrope, sa ciljem da poboljša kvalitet obrazovanja podsticanjem demokratske kulture u formalnom obrazovnom sistemu primenom pristupa zasnovanog na antidiskriminaciji.

Biti odgovoran je u srži Referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu Saveta Evrope: odgovornost podrazumeva promišljanje o nečijim postupcima, formiranje namera o tome kako da delujemo na moralno primeren način, savesno izvršavanje tih akcija i preuzimanje odgovornosti za posledice tih akcija. Imajući u vidu da četrdeset novih škola koje rade na kompetencijama u skladu sa Okvirom ne zanemaruju svoj profesionalni razvoj, projekat „Kvalitetno obrazovanje za sve” je za njih organizovao prvih osam onlajn obuka koje su održane u periodu od 29. juna do 2. jula 2020. godine.

Preko 150 nastavnika, učitelja i stručnih saradnika se priključilo ovim obukama kako bi detaljnije naučili o Okviru i njegovim komponentama. Pošto ovo nije bio njihov prvi susret sa konceptom kompetencija za demokratsku kulturu, učesnici su imali priliku da uče iz iskustava drugih škola i da dobiju materijale koji će im pomoći da kreiraju efikasne strategije za praktičan rad sa učenicima, kolegama, roditeljima i članovima lokalne zajednice.

„Nedostajao je ovakav projekat. Mislimo da je projekat u velikoj meri otvorio vrata, a i svest prosvetnih radnika koliko su sve ove stvari važne“ , utisak je polaznika vebinara.

„Vidimo razvijene kompetencije za demokratsku kulturu u okviru različitih opštih i stručnih predmeta: Filozofija, Građansko vaspitanje, Sociologija, Srpski jezik i književnost, Istorija, Geografija, Geografija kulture, Nacionalne kuhinje, Kuvarstvo, Poslastičarstvo, Usluživanje, Engleski jezik, Francuski jezik, Matematika …“, samo su neka od brojnih svedočenja polaznika – nastavnika, učitelja i ostalih zaposlenih u obrazovanju širom Srbije.

„Jačanje kapaciteta škola je jedan od ključnih stubova projekta – sve škole koje su deo projekta, njih 60, izradile su svoje akcione planove u januaru ali je njihova realizacija, na način na koji su planirani, na žalost, morala biti promenjena i usklađena sa novim okolnostima. Projekat ima holistički pristup i zasniva se na principu stavljanja cele škole u svoje središte uz uključivanje lokalne zajednice. Imajući to u vidu, brzo smo se prilagodili situaciji i preneli ovu važnu komponentu na internet kako bi sve škole mogle da dobiju potrebne alate i metodologije za rad sa kolegama i učenicima. Željno očekujemo početak nove školske godine“, pojašnjava Kristijan Rajković iz Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu, nacionalni projektni koordinator projekta.

Posle regionalne obuke i prvih osam vebinara održanih u julu, plan je da se nastavi sa nizom tematskih onlajn obuka od septembra u skladu sa potrebama zaposlenih u školama, kako bi se rad na uvođenju demokratske kulture u učionice nastavio. Taj rad u suštini, nikada nije ni prestao o čemu svedoče i primeri dobre prakse pilot škola iz prve faze ovog projekta.

„Mnogo toga je urađeno i postignuto, evidentne su pozitivne promene u školi. Najinteresantnije je to polako, ali sigurno širenje pozitivnih promena i koliko nam je zapravo bilo sve ovo potrebno da poradimo na međuljudskim odnosima i nas odraslih“, poručuju zaposleni u školama, polaznici obuka.

Projekat zajednički sprovode Evropska unija i Savet Evrope kroz program „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku 2019-2022”.

Glavni partneri na projektu su Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i druge obrazovne institucije. Ukupan budžet projekta je 900.000 evra, a traje do maja 2022. godine. Obuka je bazirana na standardima i praksama Saveta Evrope kao i implementaciji Referentnog okvira kompetencija za demokratsku kulturu Saveta Evrope.

Izvor: euinfo.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]