Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Lična dokumenta – zašto jednostavno, kad može komplikovano?

Objavljeno 20.02.2017.

High-shelfPiše: Jelena Milošević (Blog o socijalnom uključivanju)

Koliko god odlagali, dođe trenutak kada moramo da podnesemo zahtev za novi pasoš i ličnu kartu. Kažu, to je sada kompjuterizovano, umreženo, pojednostavljeno. Ipak, kako se pokazalo u praksi nedavno, ne za sve ljude. Informacione tehnologije se razvijaju, ali još uvek je ljudski faktor bitan. Ne mogu kompjuteri baš sve sami da odrade, pa često zavisimo od pojedinca tj. nečije dobre volje, ljubaznosti i snalažljivosti.

Izabrala sam pristupačnu policijsku stanicu relativno blizu mog stana i uspela da zakažem pristupačan prevoz u oba pravca, što u Beogradu predstavlja jednu od najvećih prepreka za svakodnevni život osoba sa invaliditetom.

Obradovala sam se kada su me prozvali da uđem samo desetak minuta posle zakazanog termina i entuzijastično ušla u kancelariju za podnošenje zahteva. Bezbrižno sam bacila pogled na kabinu za slikanje u koju nije bilo teorije da uđem pošto je mala. “Bezbrižno” pošto mi je preko telefona rečeno da mogu da donesem slike i da će sve biti u redu.

I bilo je sve u redu, ali tek posle skoro tri sata provedenih u stanici i trošenja i sopstvenog i vremena zaista profesionalne službenice. Svi drugi ljudi su u međuvremenu posao završavali za petnaestak minuta. Toliko o ravnopravnosti.

Službenica je najpre odsečno odbacila slike koje sam donela. Onda je, na moju konstataciju da ne mogu nikako da uđem u kabinu zbog dimenzija i pitanje da li može da skine foto aparat i da me slika van kabine, autoritativno odgovorila “ne”.

Prihvatila sam njen predlog da prvo obavimo papirologiju. To će, valjda, lakše ići. Uredno i spretno je završila svoj deo posla, a onda je došao red na mene – da se potpišem i ostavim otisak prsta. Međutim, i tu je zapelo. Ti uređaji (izvinjavam se što ne znam naziv) su vrlo kratkim kablovima povezani za kompjuter, a ja u svojim kolicima sedim zavaljena (zbog prirode invaliditeta) i ne mogu da se nagnem napred i dođem do njih. Jedva da mogu da priđem samom stolu koji, naravno, takođe ne može da se pomera. Dakle, uređaj treba nekako da “dođe” do mene.

Posle raznih manevara kolicima, uspela sam da se namestim pod određenim uglom, a kablove smo maksimalno rastegli do moje desne ruke da bih se potpisala i ostavila otisak prsta, sve uz strepnju da će se izvući. Tek bi onda nastao haos.

Zatim je došao i trenutak slikanja. Službenica, kojoj je sada već uveliko postalo jasno da ćemo zajedničkim snagama brže rešiti svaki problem, je ipak odlučila da proba da ubaci sliku koju sam donela. Zaista se potrudila, ali sistem je odbio i tačka.

Onda se pojavila i šefica i zaintrigirana celom akcijom, počela da istražuje kako je foto aparat fiksiran za postolje. Ako ga je neko prikačio, logično je da može i da se otkači.

Uspele su uz nešto strpljenja, veštine i snalažljivosti. Drugim, opet kratkim, kablom je ostao privezan za kompjuter tako da nije baš bio potpuno slobodan, ali je bilo dovoljno da ga okrenu ka meni i slikaju me iz nekog neobičnog ugla i izvrtanje šeficinog ručnog zgloba dok je držala aparat.

Slika je užasna, ali smo sve bile srećne što je misija ipak uspešno završena.

Pri podizanju dokumenata na šalteru, posle nedelju dana, opet je trebalo ostaviti otisak prsta i ponovo se pojavila ista prepreka – kratak kabl. Nastao je blagi haos pošto je ceo red morao da se pomeri da mi napravi prostor za zaokret kolicima kako bih zauzela neophodni položaj i uspela da ostavim otisak prsta, ali dokumenta sam na kraju ipak dobila što je i bio konačni cilj.

Kao i uopšte kada su u pitanju liftovi, vrata, rampe, visina prilagođenih kombi vozila, i ovog puta se javlja pitanje dimenzija ili konkretno: zašto su kabine morale da budu toliko male? Da li je neko i pomislio na korisnike invalidskih kolica?

(…)

Tekst “Lična dokumenta – zašto jednostavno, kad može komplikovano?” u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]