Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Malta će iskoristiti predsedavanje EU da ujedini Evropu

Objavljeno 18.11.2016.

maltapremjunker-ekNajavljujući prvo predsedavanje Malte EU od kako je 2004. ušla u Uniju, zvaničnik te mediteranske zemlje ocenio je da EU mora da bude fleksibilna kako bi se pobrinula za različite potrebe članica i obnovila veru u evropski projekat. Očekuje se da se za vreme predsedavanja Malte EU u prvoj polovini 2017. Britanija pozove na član 50 Ugovora EU zbog otpočinjanja pregovora o izlasku iz EU a u to vreme održaće se i parlamentarni izbori u Holandiji i predsednički u Francuskoj. Predsednik EK uveren je da će predsedavanje Malte EU biti uspešno jer ta mala zemlja neće stavljati domaće probleme na vrh agende.

“Krajnje je vreme da se preispita koncepcija da jedna veličina i model odgovaraju svima”, kazao je predstavljajući 16. novembra u Briselu prioritete predstojećeg šetomesečnog predsedavanja predsednik parlamentarnog odbora Malte za fondove EU i predsedavanje EU Jan Borg (Ian).

Reagujući na bojazni i nejednakost koju osećaju Evropljani oko nacionalnih odgovora na migracije, prioriteti predsedavanja Malte EU biće bezbednost i ekonomija, rekao je zvaničnik najmanje članice EU.

Malta će takođe 3. februara biti domaćin samita na kome će se nastaviti razgovori započeti u Bratislavi i otvoriti put za izgradnju nove vizije Unije pred 60. godišnjicu Rimskih ugovora u martu.

“Biće to novi impuls i platforma za obnovu poverenja u projekat EU na održiv način”, dodao je Borg ukazujući na ozbiljno krhku ravnotežu između fleksibilnosti i rigidnosti koja potkopava proces integracije.

Izgradnja mostova

Isto je posle sastanka sa predsednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom rekao i premijer Malte Džozef Muskat (Joseph Muscat). On je istakao da za njegovu vladu predsedavanje EU ne nosi nikakvu iluziju veličanstvenosti već će biti usmereno na stvari koje treba da se urade i na to da se osigura da Evropa napreduje.

“Mi smo prirodno graditelji mostova i želimo da radimo na kompromisima koji će nam omogućiti da idemo u budućnost”, kazao je Muskat ističući da teme EU u prvih šest meseci 2017. neće biti samo Bregzit i migracije.

“Mnogo je posla koji treba da uradimo da unapredimo život naših ljudi. Moramo da budemo razumljiviji ljudima, bez obzira gde su, od Viljnusa do Valete”, dodao je Muskat.

Borg je uveren da je deficit kredibiliteta EU među njenim građanima često rezultat deficita sprovođenja odluka.

“Moramo da imamo hrabrosti za preispitivanje i reforme kada je to potrebno i uklonimo ili unapredimo ustaljene koncepte i razmišljanje”, dodao je Borg odbacujući istovremeno mogućnost kompletnog redizajna Evrope.

Borg misli da bi izmena sporazuma za čije su postizanje bile potrebne godine predstavljala “rasipanje energije” koja može bolje da se upotrebi na fundamentalna pitanja.

Ekonomska kriza, Bregzit, migracije, bezbednost i terorizam “povredili” su evropski projekat, rekao je Borg i dodao da krize “ne treba da osujete (EU) da nastavi sa evropskom agendom i projektom već da otvore nove mogućnosti za izgradnju snažnije, više konkurentne i socijalne Evrope”.

Uz socijalnu uključenost, migracije, bezbednost, pomorsku politiku i jedinstveno tržište, ta mediteranska zemlja sa manje od pola miliona stanovnika planira da se fokusira i na politiku susedstva.

Kada je reč o Bregzitu, predsednik parlamentarnog odbora Malte poslao je Londonu poruku da se četiri slobode EU ne mogu odvajati jedna od druge.

“Moramo da imamo pragmatičan pristup pregovorima koji će voditi poštenim, jasnim, brzim rešenjima”, istakao je Borg.

Junker je posle sastanka sa premijerom Malte rekao da je uveren da će predsedavanje te zemlje EU biti uspešno jer ta mala zemlja neće stavljati domaće probleme na vrh agende. On je rekao i da se ne nada rezultatu, već da ga očekuje.

Izvor: EurActiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]