Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Na Mreži za romska pitanja SKGO predstavljena uloga zdravstvenih medijatorki

Objavljeno 25.04.2017.

skgo_mreza_za_romska_pitanjaGeneralni sekretar Đorđe Staničić istakao je da SKGO ima predstavnika u Koordinacionom telu u okviru Strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja za period 2016-2025. Staničić je istakao da će SKGO svoj rad u okviru ovog tela definisati i kroz rad Mreže za romska pitanja i da će na taj način biti napravljena veza između lokalnog i centralnog nivoa.

Programom koji sprovodi Ministarstvo zdravlja “Sprovođenje Akcionog plana o zdravstvenoj zaštiti Roma” uvedene su zdravstvene medijatorke koje su svojim radom unapredile zdravlje Roma zaključak je Mreže za romska pitanja SKGO, koja je održana 20. aprila 2017. godine u Beogradu. Na skupu je bilo reči o učinku zdravstvenih medijatorki od uvođenja programa, poboljšanjima zdravstvene zaštite romske populacije i životnog okruženja u romskim naseljima, kao i o daljim planovima u ovoj oblasti.

Ministarstvo zdravlja 2008. godine podržalo je projekat uvođenja zdravstvenih medijatorki u zdravstveni sistem Srbije i finansijski podržalo tada 75 zdravstvenih medijatorki. Radno mesto zdravstvene medijatorke nalazi se u patronažnoj službi Doma zdravlja, gde one sarađuju sa saradnicima u Domu zdravlja, Centrom za socijalni rad, filijalom RFZO i lokalnom samoupravom. Zdravstvena medijatorka povezuje zdravstveni sistem i Rome. Uloga zdravstvenih medijatorki je da vode evidenciju o zdravstvenom stanju pripadnika romske nacionalnosti, da rade sa njima na podizanju svesti o neophodnosti vakcinacije dece, kao i značaju pravilne ishrane i higijenskih navika. Zdravstvene medijatorke obezbeđuju bolji uvid zdravstvenih ustanova u stanje tih naselja, a žiteljima ukazuju na značaj pravovremenog javljanja lekaru. Zdravstvena medijatorka nije zdravstveni radnik, ali ona povezuje zdravstveni sistem i građane neformalnih naselja.

Pomoćnica ministra u Sektoru za javno zdravlje i programsku zdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravlja Vesna Knjeginjić rekla je da je broj trenutno zaposlenih zdravstvenih medijatorki nedovoljan. Gospođa Knjeginjić je izjavila da se Ministarstvo zdravlja trenutno suočava sa velikim izazovima od kojih je jedan i nedostatak velikog broja zdravstvenih radnika u Srbiji, i da će se za sada njihovog rad i dalje projektno finansirati.

Ekspert Regionalnog saveta za saradnju Osman Balić rekao je da zdravstvene medijatorke već osam godina rade u Srbiji u “haotičnom, neformalnom sistemu” i da očekuje da će doći do institucionalizacije njihovog radnog mesta, kao i do neophodnog povećanja njihovog broja kao što je predviđeno Operativnim zaključcima sa Seminara o socijalnom uključivanju Roma i Romkinja u Republici Srbiji, kao i Akcionim planom za poglavlje 23: Reforma pravosuđa i osnovna prava. S obzirom da zdravstvenih medijatorki trenutno ima oko 70 širom Srbije, i da sve dok su na projektu Ministarstva zdravlja, one nemaju sistemsku održivost, preko je potrebno da se njihova radna mesta standardizuju i da one postanu deo zdravstvenog sistema. On je kazao da je “Strategija za socijalno uključivanje Roma i Romkinja za period od 2016. do 2025. godine” značajna jer ima fokus na nivo lokalne samouprave, gde se realno i odvijaju politike socijalno-ekonomskog osnaživanja Roma i Romkinja.

Zamenica direktora Doma zdravlja u Nišu Jasmina Ranković istakla je da ta ustanova sarađuje sa romskim organizacijama već 15 godina i da je projekat uvođenja zdravstvenih medijatorki od 2009. godine doprineo da se saradnja poboljša. “Medijatorke pokrivaju na teritoriji grada Niša 14 naselja i 27 sela od ukupno 63 sela koja pripadaju gradu Nišu, i u periodu od 01.01.2013. do 31.12.2016. zdravstvene medijatorke obavile su 12 472 kućne posete, vakcinisano je 686 dece, a sistematskim ginekološkim pregledima obuhvaćeno je 570 žena “, kazala je Ranković.

Predstavnik Odeljenja za društvene delatnosti grada Leskovca Bratislav Nešić rekao je da su aktivnosti Doma zdravlja Leskovac sa medijatorkama počeli 2008, gde je prosečan broj poseta trudnicama na godišnjem nivou 94, a porodiljama 105, a intezivnija saradnja sa romskom zajednicom na unapređenju položaja Roma u tom gradu počela je 2014. godine kada je gradsko veće formiralo Mobilni tim za inkluziju Roma. “Posebna pažnja je posvećena povećanju svesti kod romske populacije, u davanju značaja obrazovanju i smanjenju broja Roma koji napuštaju osnovne škole”, kazao je Nešić.

Asocijacija zdravstvenih medijatorki apelovala je na sve nadležne, da se njihovo trenutno stanje reši i da se njihovo radno mesto sistematizuje, da su one stalna podrška u 18 gradova u Srbiji + grad Beograd; 23 opštine i 11 gradskih opština, i da pored toga što su pomogle mnogim Romima širom Srbije da ostvare pravo na zdravstveno osiguranje, sada se i one same suočavaju sa tim problemom jer nemaju zdravstveno osiguranje. Medijatorke rade za platu koja iznosi 18 400 dinara, pošto su projektno angažovane potpisuju Ugovor o radu, odnosno Ugovor o delu, i time nemaju plaćeno penziono osiguranje.

Na skupu je propraćena i najava Ministarstva zdravlja, da će do kraja godine posao u zdravstvu Srbije dobiti 631 lekar, 30 farmaceuta-biohemičara i 1.349 medicinskih sestara i tehničara – ukupno 2.010 medicinara, sa apelom da se prilikom odabira budućih zdravstvenih radnika vodi računa i o zastupljenosti predstavnika nacionalnih manjina na ovim poslovima.

Skup je održan u okviru projekta “Institucionalna podrška SKGO – druga faza”, koji finansijski podržava Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC).

Izvor: www.skgo.org

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]