Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Niče oaza u Golubincima

Objavljeno 09.05.2014.

Prvi stanari su se uselili krajem aprila ove godine

Prvi stanari su se uselili krajem aprila ove godine

Pilot projekat Udruženja „Živimo zajedno” ima za cilj da pokaže da osobe sa smetnjama u razvoju mogu da se osamostale i da je ostvariva alternativa modelu institucionalnog zbrinjavanja, tj. smeštanja ovih lica  u domove.

Milan, Lale, Dragana, Rada, Ružica i Danka stanari su tipične – na duž – vojvođanske kuće u selu Golubinci. Oni su probili led kao prvi učesnici projekta „Životna i radna zajednica za osobe sa invaliditetom – oaza Golubinci”, koji kao pilot projekat sprovodi Udruženje za pomoć osobama sa smetnjama u razvoju „Živimo zajedno“ – Stari grad.

Staraju se sami o sebi, uz pomoć najbližih članova porodice, koji ne borave sa njima u istom objektu, već su u odvojenoj kući za goste.

– Cilj nam je da uspostavimo model zajedničkog stanovanja. Takvo stanovanje obuhvata osobe sa fizičkim invaliditetom, smetnjama u razvoju i osobe iz drugih ranjivih grupa, a po modelu simuliranja života u porodici, uz visoko poštovanje njihove individualnosti, samostalnosti. Svaki stanar je zadužen za određene poslove: od održavanja lične higijene, do spremanja obroka, uređenja dvorišta, bašte – započinje priču Dejan Kozić, direktor Udruženja „Živimo zajedno”.

U uređenju prve kuće učestvovali su i korisnici

U uređenju prve kuće učestvovali su i korisnici

Kao prvi model zajednice stanovanja u Srbiji, kuća u Golubincima je kupljena zahvaljujući saradnji sa nemačkom organizacijom „Prijatelji Valdorf pedagogije”, uz čiju pomoć je Udruženje stiglo do donacije vlade Republike Nemačke u vrednosti od 48.000 evra. Delta fondacija je obezbedila nameštaj u vrednosti od 450.000 dinara. Ova kuća je prva od tri, koliko se planira za useljenje u ovom sremačkom selu.

– U njima će stalno, povremeno ili privremeno boraviti osobe sa smetnjama u razvoju, kaže Kozić i dodaje da je to odgovor Udruženja na realne potrebe osoba sa smetnjama u razvoju, tj. roditelja koji, svi do jednog, imaju brigu šta će biti sa njihovom decom nakon njihove smrti.

– I sam sam, kao roditelj, obišao sve domove od Leskovca do Subotice i ne bih želeo da moja kćerka, kada mene ne bude, postane stanar u nekom od njih. Druge majke i očevi ne žele da njihovom detetu koje raste i postaje odrasla – a vremenom i stara – osoba život bude sveden na dom, podvlači Kozić i pojašnjava da je zajednica stanovanja model koji se primenjuje u Evropi.

Otvaranje je održano 22. aprila na Dan planete zemlje, a lokalna zajednica se pobrinula za kulturno-umetnički program

Otvaranje je održano 22. aprila na Dan planete zemlje, a lokalna zajednica se pobrinula za kulturno-umetnički program

Takođe, u skladu sa preporukama Evropske unije, Srbija će biti u obavezi da sprovede deinstitucionalizaciju, tj. da smanji broj osoba smeštenih po domovima, dodaje on. Zajednice poput novoformirane u Golubincima postoje u Nemačkoj, a najbliža u okruženju nalazi se u Makedoniji. Tamo je nosilac Udruženje „Poroka” iz Negotina i na tri lokacije u Makedoniji samostalno živi 64 korisnika.

Plan je da u Srbiji po kućama ne stanuje više od pet osoba. Adaptacija prve kuće se privodi kraju. Ostalo je još da se urede detalji, poput sadnje povrća i voća. Projekat podrazumeva i organizovanje mini-poljoprivrednog gazdinstva kao svojevrsnog socijalnog preduzeća. Uzgajanjem začinskog bilja, organske hrane i sadnica, zajednice stanovanja bi dolazile do sredstava za samoodrživost.

Lokalna zajednica, predstavnici Mesne zajednice i opštine Stara Pazova izrazili su spremnost da pomognu. Golubinci su pre nekoliko godina ugostili više desetina osoba iz Šekspirove ulice (Centar za smeštaj i dnevni boravak dece i omladine ometene u razvoju iz Beograda). U kući jedne donatorke korisnici su boravili u periodima od po nekoliko dana do nekoliko nedelja, u okviru kojih su obavljali poslove koje su želeli.

Zajednički doručak: samostalni život, uz minimalnu asistenciju

Zajednički doručak: samostalni život, uz minimalnu asistenciju

– Ovde se poštuje individualnost, nema strogih okvira i oni se ne osećaju da su u nečemu sputani, pojašnjava Kozić.

Koliko osobama sa smetnjama u razvoju odvajanje od preteranog bdenja roditelja i njihove zaštite može da bude stimulativno ilustruje sledeći primer. Prilikom jednog od boravaka na Goču, mladić sa smetnjama u spektru autizma koji se do tada nikada nije rastajao od roditelja (nije znao da obavlja ličnu higijenu, a nije ni govorio), sasvim se lepo snašao na prvom odvajanju od porodice. Ne samo što se sam umivao, pravo zube, uspavljivao, već je počeo i da izgovara rečenice.

Planom projekta „Oaza Golubinci“ u naredne dve godine trebalo bi da se osposobe još dve kuće. Deo projekta koji se odnosi na socijalnu zadrugu Udruženje „Živimo zajedno“ sprovodi u saradnji sa Udruženjem „Bio razvoj”, a postoje realni planovi da Oaza ubrzo dobije i plastenik.

Prema preporukama EU, u Srbiji će u budućnosti biti potrebno sprovesti deinstitucionalizaciju, tj. smanjiti broj osoba sa invaliditetom u domovima

Prema preporukama EU, u Srbiji će u budućnosti biti potrebno sprovesti deinstitucionalizaciju, tj. smanjiti broj osoba sa invaliditetom u domovima

U Srbiji se različiti modeli zaštićenog stanovanja sprovode poslednjih desetak godina. Iako je prvobitno bilo planirano da se pilot programi inkorporiraju u postojeći sistem socijalne zaštite, do sada je sve ostalo i dalje u okvirima nevladinih organizacija i različitih udruženja osoba sa invaliditetom.

Ovi projekti se finansiraju iz sredstava koje odvajaju lokalne samouprave ili donatori.

Prema procenama – jer zvaničnog podatka nema – u našoj zemlji u domovima (od onih za smeštaj odraslih osoba sa invaliditetom, do prihvatilišta za beskućnike) živi između nekoliko stotina i više hiljada osoba sa smetnjama u razvoju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]