Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Novi konkurs za prekogranične projekte Srbija-BiH

Objavljeno 30.04.2015.

eu_flag - ilustracijaEU je za Program prekogranične saradnje Srbija-BiH u periodu 2007-2013. izdvojila 11,5 miliona evra, a od toga je u poslednjem, trećem pozivu za taj ciklus izdvojeno 3,6 miliona evra. Za razliku od ranijih godina ta sredstva pretpristupne pomoći će biti namenjena otklanjanju štete i prevenciji poplava i u novom pozivu neće učestvovati nevladine organizacije, rečeno je 29. aprila na predstavljanju trećeg poziva za dostavljanje projekata za taj program u Beogradu. U okviru Programa prekogranične saradnje Srbija-BiH do sada je finansirano 36 projekata sa 72 korisnika iz obe zemlje, a najviše je bilo projekata iz oblasti zaštite životne sredine i turizma.

U okviru Programa prekogranične saradnje Srbija-BiH 29. aprila u Beogradu je objavljen treći poziv za dostavljanje projekata za otklanjanje štete od poplava i njihovu prevenciju koji će se finansirati sa 3,6 miliona evra iz pretpristupne pomoći EU.

“Sredstva za treći poziv (u okviru prekograničnog programa Srbija-BiH za period 2007-13) iskoristiće se za otklanjanje štete i prevenciju poplava”, rekao je zamenik direktora Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije Srđan Majstorović.

On je na predstavljanju Programa u Beogradu rekao da će u okviru novog poziva biti izdvojeno 3,6 miliona evra i da je minimalna donacija 300.000 evra a maksimalna 600.000 evra. Rok za dostavljanje predloga projekata je 20. jul ove godine.

Predstavnica Direkcije za evropske integracije BiH Nada Bojanić rekla je da je poziv koji je objavljen 29. aprila poslednji u okviru Programa prekogranične saradnje Srbije i BiH za budžetski ciklus 2007-13.

Kako je istakla, taj poziv je specifičan po tome što je usmeren na oporavak od poplava, kao i po tome što će zahtevati da se najmanje 60% troškova usmeri “na nabavku radova i dobara”.

Na skupu je rečeno i da u trećem pozivu neće učestvovati nevladine organizacije.

Istaknuto je i da ovakvi programi EU koji se finansiraju iz pretpristupne pomoći IPA, doprinose povezivanju i saradnji institucija i drugih aktera u pograničnim oblastima susednih zemalja, a Nada Bojanić je rekla da je EU u decembru prošle godine odobrila novi bilateralni program saradnje BiH-Srbija i da se sada radi na njegovoj implementaciji.

Najviše projekata za životnu sredinu i turizam

Majstorović je na skupu kazao da je u okviru Prekograničnog programa Srbija-Bosna i Hercegovina za period 2007-13. odobreno ukupno 11,5 miliona evra. Kako je naveo, do sada su raspisana dva poziva a finansirano je 36 projekata sa 72 korisnika iz obe zemlje.

Najviše projekata je bilo iz oblasti životne sredine i turizma i u njima je učestvovao veliki broj institucija iz pograničnih oblasti, rekao je on.

Šef Zajedničkog tehničkog sekretarijata programa Srbija-BiH Nemanja Nešić rekao je da je u prethodna dva poziva na raspolaganju bilo 8 miliona evra a da je ugovoreno 5,95 miliona.

On je istakao da je od prvog poziva 2009. do drugog poziva 2011. porastao broj aplikacija sa 74 na 149.

U prvom pozivu je odobreno 19 projekata a u drugom 17, a za sredstva su najviše aplicirale nevladine organizacije čiji je udeo 40% a zatim lokalne samouprave sa udelom od 21%, rekao je Nešić.

Prema njegovim rečima, iz četiri opštine u Srbiji i 29 opština u BiH nije bilo prijavljenih projekata, a najviše prijava je stiglo iz Sarajeva koje je i najveći grad obuhvaćen programom prekogranične saradnje.

U Srbiji samo u jednoj opštini, opštini Pećinci, nije bilo aktivnosti u vezi sa prekograničnom saradnjom, što je 1,5% područja, a u BiH u 16 opština što je 18%, dodao je Nešić.

Pomoć EU dostigla oko 150 miliona evra

Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt rekao je na predstavljanju Programa prekogranične saradnej Srbija-BiH da je EU u prvoj fazi pomoći Srbiji nakon poplava u maju 2014. izdvojila 30 miliona evra za neodložnu pomoć.

On je kazao i da je u pripremi program dugoročne pomoći za prevenciju poplava vredan 60 miliona evra koji će biti namenjen ojačavanju nasipa, upravljanju rizicima, sprečavanju klizišta itd.

“Vrlo je važno biti spreman, posebno na lokalnom nivou, jer poplave mogu da se ponove”, istakao je Benedikt i podsetio da se u Srbiji radi na usvajanju zakona koji će povećati ulogu lokala u reagovanju u vanrednim situacijama.

Podsetio je i da je iz Fonda solidarnosti EU za Srbiju izdvojeno 60,2 miliona evra, tako da ukupna evropska pomoć u borbu protiv poplava iznosi oko 150 miliona evra.

Izgrađeno i obnovljeno oko 900 kuća

Program neodložne pomoći EU poplavljenim područjima, vredan 30 miliona evra, sproveden je u 33 opštine a sredstva su upotrebljena za izgradnju i obnovu kuća i javnih ustanova, kao i za pomoć poljoprivrednicima i preduzimačima i malim preduzećima.

Do sada je izgrađena je 121 kuća, obnovljeno oko 780 privatnih objekata, podržano 15.000 poljoprivrednika i više od 400 preduzimača i malih preduzeća. Obnovljeno je 14 osnovnih i srednjih škola i obdaništa, rekla je koordinatorka za komunikaciju tog programa Tijana Laban.

Ona je kao dobar primer saradnje sa lokalnim vlastima izdvojila pomoć gradskih vlasti Loznice koje su izdvojile 100.000 evra za parcele za novih sedam objekata u koje će biti preseljeni ljudi iz Banje Koviljače sa područja koja više nisu pogodna za gradnju.

Kako je istakla, u obzir su uzimane materijlna i socijalna situacija osoba pogođenih poplava, pa je tako sedmočlana porodica Jokić iz Jamene koja je 6 meseci živela u šatoru i nema sigurne prihode, dobila opremljenu kuću od 100 kvadratnih metara.

Autor: M.P.

Preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]