Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan Beogradski sajam zapošljavanja i praksi 2015.

Objavljeno 19.05.2015.

sajam_zaposljavanjaU Domu omladine u Beogradu, 14. maja, održan je Beogradski sajam zapošljavanja i praksi 2015, koji je posetilo preko 10.000 Beograđana, koji su šansu za posao potražili na štandovima 87 poslodavaca, domaćih i stranih kompanija i preduzetnika koji posluju u Beogradu i širom Srbije, a koji su ponudili preko 1700 slobodnih radnih mesta.

Pored neposrednog kontakta poslodavaca i nezaposlenih, zainteresovanim građanima omogućeno je da na dan održavanja i dan nakon manifestacije, putem internet sajta NSZ onlajn apliciraju na slobodna radna, mesta kako kod poslodavaca koji su učestvovali na sajmu, tako i kod onih kojima zbog ograničenih prostornih kapaciteta nije obezbeđen štand u Domu omladine.

„Beogradski sajam zapošljavanja je najveći sajam zapošljavanja do sada održan. Od ključnog značaja za zapošljavanje je da svi organi vlasti, institucije, službe, fondovi, komore i druge asocijacije privrednika daju svoj maksimum, kako bi se stvorio još povoljniji poslovni ambijent, koji će neminovno dovesti do otvaranja novih radnih mesta i daljeg pada stope nezaposlenosti“, rekao je zamenik direktora Nacionalne službe za zapošljavanje Dragan Sikimić na otvaranju Beogradskog sajma zapošljavanja i praksi.

„Najveći po broju poslodavaca, broju ponuđenih realnih radnih mesta, preko 1700, i pokazanom interesovanju, ovaj sajam dokaz je kontinuirane dobre saradnje Nacionalne službe za zapošljavanje i naših strateških partnera, koji su učestvovali u njegovoj organizaciji“, kazao je Sikimić i posebno zahvalio gradonačelniku Siniši Malom, predsedniku Saveta za zapošljavanje Dragomiru Petronijeviću, Privrednoj komori Beograda i Domu omladine.

Gradonačelnik Beograda Siniša Mali je rekao: „Ovo je sjajna šansa za sve koji traže posao, ali i za kompanije kojima je potreban pravi kadar. Za nas je važno da svaki mladi čovek ima mogućnost da se edukuje i da se zaposli. To je naša obaveza, a ujedno i cilj ovog sajma“.

Gradonačelnik je pozvao sve studente da učestvuju u „BG praksi“, kojom im Grad Beograd omogućava da rade tokom leta u Gradskoj upravi i javnim komunalnim preduzećima i na taj način steknu potrebna iskustva i znanje kako bi sebe na ovakvim manifestacijama predstavili u još boljem svetlu. Gradonačelnik je najavio da će sledeće sedmice biti objavljen javni poziv za subvencioniranje proširenja kapaciteta za mala i srednja preduzeća i pozvao zainteresovane poslodavce da se prijave.

„To je prilika za mlade da nađu posao, ali i prilika za kompanije da dođu do jeftinijih izvora finansiranja, prošire kapacitete i otvore mogućnost zapošljavanja“, rekao je Siniša Mali.

Potpredsednik Privredne komore Beograda Dragan Trivan rekao je da je sajam jedna u nizu aktivnosti koju komora sa partnerima, republičkim i gradskim institucijama, sprovodi. „Da dobro radimo pokazuje i veliki broj mladih koji su danas podržali sajam. Siguran sam da će neki od njih dobiti prvo radno mesto“, rekao je Trivan.

„Dom omladine u poslednje dve godine pokušava da obrazovanje digne na najveći mogući nivo, jer je ono preduslov bilo kom zapošljavanju. Prošle godine organizovali smo više od 400 besplatnih radionica za mlade, a ove godine smo pokrenili i besplatnu školu omladinskog preduzetništva. Želja nam je da mladima uputimo poruku da treba da uzmu sudbinu u svoje ruke“, rekao je Marko Stojanović, v.d. direktora Doma omladine.

Otvaranju manifestacije prisustvovali su i Dragomir Petronijević, član Gradskog veća i predsednik Saveta za zapošljavanje grada Beograda, Tijana Maljković, gradska sekretarka za privredu i Ljubica Đorđević, direktorka Filijale za grad Beograd NSZ.

Beogradski sajam zapošljavanja i praksi je realizovan u okviru sprovođenja Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za 2015. godinu. U okviru pratećih sajamskih aktivnosti bile su izvedene tri prezentacije – javnih poziva i konkursa NSZ za 2015. godinu, programa „BG praksa“ i prezentacija poslodavaca. Sajam su organizovali Savet za zapošljavanje grada Beograda, odnosno Nacionalna služba za zapošljavanje – Filijala za grad Beograd, Sekretarijat za privredu grada Beograda, Privredna komora Beograda i Dom omladine Beograda, namerni da se Beogradski sajam zapošljavanja i praksi organizuje svake godine.

Poslodavci su imali pune ruke posla. Tražili su radnike u oblasti informacionih tehnologija, ekonomije, medicine, mašinstva, građevinarstva, poljoprivrede, obrazovanja, trgovine i usluga. Posao na sajmu su mogli potražiti i lekari različitih specijalnosti, farmaceuti, IT stručnjaci, programeri i operateri, inženjeri mašinstva, elektrotehnike i građevinarstva, tehnolozi, menadžeri, komercijalisti, pravnici, agenti osiguranja, medicinske sestre i tehničari, vaspitači, negovateljice, hranitelji, grafički radnici, konobari, kuvari, poslastičari, mesari, auto-limari, viljuškaristi, zavarivači, bravari, stolari, tapetari, prodavci, radnici fizičko-tehničkog obezbeđenja i drugi. Sajam je ponudio i 20 mesta za stručnu praksu i 166 za „BG praksu“ za studente Beogradskog univerziteta.

Sajamsku atmosferu možda najbolje ilustruje komentar jednog poslodavaca: „Bila je to organizovana gužva“. Da se po jutru dan poznaje, pokazala je gužva na platou Milana Mladenovića pre otvaranja sajma. Kolone Beograđana su se tokom celog dana smenjivale na štandovima poslodavaca na sva tri nivoa zgrade Doma omladine, a interesovanje nije jenjavalo ni nakon zatvaranja, sudeći po pristiglim okasnelim sugrađanima. Sve generacije na jednom mestu, u potrazi za poslom. Razlozi različiti – karijera, posao u struci, egzistencija, da se nešto radi, a ne da se sedi, bilo kakav posao i kako nam reče Radmilo, iskusni metalski radnik: „Treba mi posao da premostim do penzije“.

„Nije lako raditi, pa ostati bez posla i ponovo ga tražiti, nije lako ni mladima, traže im iskustvo, ali ovde im se, vidim, nudi i stručna praksa“, rekla nam je Slavica, dok je pravila plan obilaska poslodavaca. Na sajmu je bila i Ljiljana, zabrinuti roditelj. Došla je da vidi ima li posla za njenu ćerku, koja je završila fakultet i postdiplomske, ima decu i ne radi, pa da joj javi da dođe na sajam, a ona da preuzme čuvanje unuka.

„Ne verujem da ću naći posao na sajmu, ali da nisam došla možda bih propustila priliku, nikad se ne zna“, kaže Ana.

Milan je mlad, tek je završio fakultet, prvi put je na sajmu i ima pravi odgovor na pitanje kako do posla: „Ako znate gde i kada da tražite, stvar je jednostavna“.

Izvor: www.nsz.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]