Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan peti sastanak Otvorene radne grupe za starenje

Objavljeno 23.09.2014.

orgs_2014Peti sastanak Otvorene radne grupe za starenje održan je od 30. jula do 1. avgusta u sedištu UN u Njujorku. Na poziv Daniele Bass, direktora UNDESA, na ovom sastanku su uzeli učešće i predstavnici Crvenog krsta Srbije, a dr Milutin Vračević je kao panelista imao izlaganje o finansijskom zlostavljanju starijih žena.

Otvorena radna grupa za starenje funkcioniše unutar organizacije UN, a uspostavljena je rezolucijom 65/182 Generalne skupštine UN, donetom 21. decembra 2010 godine. Grupa je osnovana na inicijativu dela država-članica, posebno iz Južne Amerike, sa ciljem da omogući diskusiju o pravima starijih osoba i mogućnostima primene mehanizama ljudskih prava za ovu specifičnu grupu.

Osnovna uloga Grupe je jačanje borbe za zaštitu ljudskih prava starijih osoba. ORGS je radna grupa UN, pa u njenom radu može da učestvuje svaka država članica. Za sada se nisu sve članice OUN složile o potrebi usvajanja nove konvencije, pa je tako grupi dat širi mandat nego što je samo raspravljanje o konvenciji. ORGS ima zadatak da ispita međunarodne okvire borbe za zaštitu ljudskih prava starijih, prepozna nedostatke u ovoj oblasti i predloži kako da se oni premoste, što može uključivati i kreiranje novih instrumenata zaštite ljudskih prava starijih osoba.

Pažnja koju zaštiti ljudskih prava starijih posvećuju vlade, institucije koje se bave ljudskim pravima u državama članicama i nevladine organizacije u ovom trenutku je nedovoljna. Sa osnivanjem ORGS se prvi put na nivou OUN uspostavlja proces izučavanja načina za bolju zaštitu ljudskih prava starijih. Iako se za donošenje nove konvencije zalažu, pre svega, civilni sektor i neke od država, naročito iz Južne Amerike, ni posle petog zasedanja nema jedinstvenog stava o potrebi započinjanja izrade nove konvencije.

Zemlje koje se zalažu za izradu konvencije se pozivaju na studiju Visokog komesara UN za ljudska prava koja je podneta ekonomskom i socijalnom savetu i koja identifikuje devet problematičnih oblasti u zaštiti ljudskih prava starijih. Države koje su za izradu nove konvencije predlažu da se preuzmu smernice iz Povelje iz San Hozea, a države koje smatraju da konvencija nije neophodna tvrde da postojeće konvencije (Konvencija o pravima žena, Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom – pri čemu ne treba zaboraviti činjenicu da sve žene ne spadaju u grupu starijih osoba, a da svi stariji nisu osobe sa invaliditetom) već sadrže elemente za zaštitu prava starijih.

Na sastanku je prvi put govorila i Rosa Konferld Matte iz Čilea, nezavisni ekspert za zaštitu ljudskih prava starijih, koja će biti zadužena za praćenje ostvarivanja ljudskih prava starijih.

Organizacije civilnog društva mogu da učestvuju u ovom procesu tako što će uticati na donosioce javnih politika kroz pružanje informacija o pravima starijih ljudi i zagovaranje njihovog sprovođenja na nacionalnom nivou. Aktivnosti koje mogu doprineti ostvarenju ovog cilja obuhvataju i:

  • Informisanje predstavnika vlasti o postojanju i radu ORGS
  • Davanje informacija o diskriminaciji i kršenju ljudskih prava starijih predstavnicima vlasti u zemlji i u UN misiji u Njujorku
  • Sastajanje sa predstavnicima vlasti i diskutovanje o pitanjima koja treba da postanu tema razgovora u okviru Grupe
  • Rad sa medijima i novinarima na kreiranju reportaža i napisa o ljudskim pravima starijih
  • Ohrabrivanje udruženja starijih da se bave zastupanjem svojih prava.

Izvor: Crveni krst Srbije

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]