Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održan treći Forum socijalnih inovacija

Objavljeno 10.05.2016.

sifTreći Forum socijalnih inovacija, najveći godišnji događaj posvećen socijalnom preduzetništvu i održivosti civilnog društva, održan je 22. aprila 2016. godine u Beogradu. Na Forumu je učestvovalo više od 200  lidera iz civilnog, privatnog i javnog sektora u Srbiji i regionu.

U Evropskoj uniji socijalna preduzeća zapošljavaju više od 14 miliona ljudi što pokazuje da socijalna ekonomija ima snažnu ulogu u stvaranju novih radnih mesta i socijalnim inovacijama. U Srbiji, kao i u drugim zemljama regiona postoje pojedinci i organizacije, koji poseduju preduzetnički duh, energiju i znanja, a koji istovremeno žele da ostave pozitivan trag u društvu, brinući o najranjivijim grupama i razvijajući lokalne zajednice u kojima rade. “Oni predstavljaju najbolje iz oba sveta, i pokušavaju da na održiv način posluju na tržištu, istovremeno rešavajući bitne društvene probleme. Neka inicijalna podrška za njihov rad već postoji, a naš cilj je da u narednom periodu još više radimo na tome da se javni sektor, kompanije, preduzetnici i partneri iz regiona dodatno okupe oko ovog važnog cilja, a to je razvoj što većeg broja uspešnih socijalnih preduzeća koja će biti održiva i istovremeno raditi u interesu društva”, rekao je Neven Marinović, izvršni direktor Smart kolektiva.

Tokom konferencije, predstavljeni su i programi Smart Akademija i Akademija poslovnih veština. Tokom 2015. i 2016. godine deset lokalnih organizacija završilo je jednogodišnji napredni program jačanja kapaciteta koji nudi Smart akademija. U okviru Foruma, organizacije su predstavile svoje ideje i pitch-ovale za finansijska sredstva i druge vidove podrške. Šest najboljih organizacija dobilo je donacije ukupne vrednosti 2,2 miliona dinara za realizaciju svojih održivih ideja.

“Socijalna preduzeća koja imaju stručnost, resurse i jedinstveni uvid u mogućnosti biznis sektora i strateške potrebe zajednica, mogu ostvariti daleko jači uticaj od obične finansijske podrške”, rekao je Džef Skarin, zamenik direktora kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj u USAID-u Srbija. U prethodnih godinu dana više od 100 predstavnika civilnog društva pohađalo je Akademiju poslovnih veština, program koji olakšava transfer znanja i veština iz poslovnog sektora, sa ciljem da organizacije civilnog društva postanu efikasne, održive i vidljive.

Predstavnici uspešnih socijalnih preduzeća iz Srbije, regiona i Evrope – Euclid Network (UK), Mozaik fondacija (Bosna i Hercegovina), Ideas Factory (Bugarska), Etička banka (Hrvatska), Apiform (Bosna i Hercegovina) i Vlada Republike Slovenije, diskutovali su o trendovima i dobroj praksi u podršci i razvoju socijalnih inovacija. Predstavnici kompanija Erste banka, Delta Fondacija, UniCredit Banka i Delhaize Srbija predstavili su programe podrške koje ove kompanije pružaju socijalnih preduzećima.

Forum socijalnih inovacija organizovali su Smart kolektiv i Forum za odgovorno poslovanje, uz finansijsku podršku USAID-a. Prijatelji Foruma su Dom omladine Beograd, Atlantic Group i Coca Cola Hellenic.

Izvor: www.sens.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]