Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Održana konferencija “Romkinje u Srbiji – dostignuća, izazovi i perspektive”

Objavljeno 15.04.2017.

konferencija_romkinje_u_srbijiU Palati Srbija je 11. aprila održana konferencija “Romkinje u Srbiji – dostignuća, izazovi i perspektive”, na kojoj je javnost upoznata sa teškim položajem ove višestruko diskriminisane manjine u našoj zemlji i naporima da se njihov položaj promeni.

Romkinje kao pripadnice manjinske zajednice u Srbiji na dnu su društvene margine, imaju prava, ali ne i mogućnosti, vrlo često gube poverenje u sve institucije i imaju strah da će im sistem, ukoliko se žale na pravo koje im je uskraćeno, uskratiti još neko pravo, moglo se čuti sa konferencije “Romkinje u Srbiji – dostignuća, izazovi i perspektive”.

Kako je rekla zamenica zaštitnika građana Gordana Stevanović, kada se procentualno pogleda broj Romkinja koje se obraćaju Zaštitniku građana, taj broj je veoma mali u odnosu na ukupan broj pritužbi, pa bi se reklo da Romkinje nemaju problema pred institucijama sistema, ali nije tako i svi su svesni problema koje oni imaju.

Šef misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio naveo je da kada je reč o unapređenju položaja Romkinja Srbija ulaže velike napore, ali još dosta toga treba da se uradi. OEBS je tu da kao partner pomogne romskoj zajednici u Srbiji, a posebno Romkinjama – kazao je Oricio na ovom skupu.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković navela je da o položaju Roma i Romkinja najbolje govori podatak da se svaka druga pritužba koja ovoj instituciji stigne u vezi sa položajem nacionalnih manjina tiče upravo romske zajednice. Ona je dodala da je potrebno isticati pozitivne primere i na taj način podsticati i ohrabrivati i navela da je upravo od Romkinja koje su arhitektkinje, pravnice ili lekarke čula jako dobre i motivišuće predloge.

Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović govorio je o važnosti zastupljenosti oba pola, posebno kada su Romkinje u pitanju, koje su višestruko diskriminisane. Pored obrazovanja koji je ključ uspeha svakog čoveka, Romkinjama je važna i društvena vidljivost i uključenost u svim segmentima integracije rekao je Mihajlović.

Primere dobre prakse i dostignuća koje su Romkinje u Srbiji ostvarile uprkos brojnim preprekama i teškoćama, predstavile su, kao najznačajniji deo skupa, zamenica predsednika Nacionalnog saveta Ana Saćipović, Marina Simeunović iz organizacije Mlade Romkinje u Dekadi Roma, Slavica Vasić iz Bibije romskog ženskog centra, Jelena Jovanović poslanica u vojvođanskom parlamentu, kao i Ajša Alić i Zorica Saćipović.

Na skupu su još govorili i Brankica Drašković, specijalna savetnica predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Vlade Republike Srbije Zorane Mihajlović, Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava, predstavnik Delegacije EU Nikolas Bizel, Karla Robin Hershey, koordinator UN i predstavnica UNDP u Srbiji, i državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević.

Izvor: www.bibija.org.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]