Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Počelo isključivanje analognog TV signala

Objavljeno 16.04.2015.

antene - ilustracijaPrelazak na digitalni sistem emitovanja televizijskog programa u Srbiji počeo je 15. aprila isključivanjem analognog TV signala u Vršcu, a poslednji analogni predajnik biće isključen sredinom juna. Gledaocima bi digitalizacija trebalo da donese kvalitetniju sliku i mogućnost korišćenja dodatnih usluga. Digitalizacijom će se osloboditi i deo frekvencija, od čijeg izdavanja država očekuje dobit. Neizvesno je kako će digitalizacija uticati na rad lokalnih televizija, koje će dobiti veću zonu pokrivanja i mogućnost za veći broj gledalaca, ali i znatno jaču konkurenciju.

Srbija će na digitalno emitovanje preći u zadnji čas, budući da ima obavezu to da učini do 17. juna u skladu sa sporazumom GE06 koji je potpisala u Ženevi pod okriljem Međunarodne telekomunikacione unije (ITU).

Taj rok važi za sve evropske zemlje, a Srbija je ranije planirala da pređe na digitalno emitovanje do aprila 2012. kako bi se uskladila sa članicama EU.

Probno emitovanje digitalnog televizijskog signala u Srbiji pocelo je 21. marta 2012.

Oni koji digitalizaciju dočekuju sa strepnjom su lokalni mediji.

Njihova zona pokrivanja će se, kako ukazuju stručnjaci, znatno proširiti i praktično će funkcionisati kao regionalni mediji.

Iako će im to doneti veći broj potencijalnih gledalaca, pitanje je da li će imati koristi od toga budući da su okrenute lokalnim zajednicama. Sa druge strane, kako je ukazao stručnjak za medije Boban Tomić za Danas, imaće i veću konkurenciju programa i neizvesno je kako će to uticati na njihovo poslovanje u smislu prihoda od oglašavanja.

Portal Cenzolovka nedavno je dao i izjavu vlasnika i direktora nekih lokalnih televizija, koje pre svega strepe od povećanja naknada za emitovanje usled proširenja zone pokrivanja. To bi, kako su neki od njih rekli, moglo da dovede i do gašenja stanica.

Korist za državu, mobilne operatere i građane

Digitalizacija će omogućiti oslobađanje radio-frekvencijskog opsega na kojem je emitovana analogna televizija. Tu takozvanu digitalnu dividendu država planira da na jesen ponudi mobilnim operaterima, i za to prema izjavi nadležnog ministra Rasima Ljajića ove godine očekuje 75 miliona evra.

Prema izveštaju udruženja mobilnih operatera GSMA za 2014. većina članica EU eć je raposelila ove frekvencije na 800 megaherca koji se oslobodio nakon prelaska sa analognog emitovanja.

Prelaskom sa emitovanja analognog na digitalni signal TV-gledaocima u Srbiji su omogućene mnoge pogodnosti, kao što su bolji kvalitet slike i zvuka, mogućnost gledanja dvadesetak programa na jednom kanalu i “odloženo gledanje” emisija.

Oni koji su do sada program gledali preko kućne antene, moraće da nabave ili TV prijemnik koji može da prima digitalne signale, ili posebni uređaj, takozvani setop boks, koji omogućava prilagođavanje signala za starije televizore.

Materijalno ugroženi građani mogu da dobiju subvencije za set top boksove. Bilo im je preporučeno da se prijave do kraja januara da bi ih dobili na vreme, a krajnji rok za prijavu je 30. jun.

Građani koji odluče da kupe novi televizor mogu na internet sajtu Ratela pronaći spisak uređaja koji su prilagođeni za prijem digitalnog signala u Srbiji. Ti uređaji bi trebalo da budu obeleženi u prodavnicama.

Prelazak do sredine juna

Isključivanje analognog signala odvija se postepeno – nakon prvog isključivanja 15. aprila nastavlja se prelazak na digitalno emitovanje u Vojvodini. Tako je 8. maja planirano isključivanje zona Subotica-Sombor i Kikinda, a 18. maja Čot-Venac koji takođe pokriva deo Vojvodine.

Analogni predajnik na Avali koji pokriva region Beograda, ali i Kovačicu i Opovo na severu i Smederevo, Požarevac i Smederevsku Palanku, biće po planu isključen 25. maja.

Prvog dana juna u planu je isključivanje analognog signala u zoni Rudnik-Crni vrh (Gornji Milanovac, Topola, Kragujevac, Jagodina, Ćuprija), Tupižnica (jugoistok Srbije uključujući Zaječar, Knjaževac, Pirot, Boljevac , Belu Palanku i Babušnicu) i Tornik-Ovčar (na jugozapadu, uključujući Bajinu Baštu, Užice, deo Kraljeva, Ivanjicu, Novu i Sandžak).

Kao poslednji korak 15. juna na redu su predajnici Besna kobila (jug Srbije uključujući Vranje, Bosilegrad, Vladičin Han, Bujanovac i Crnu Travu), Jastrebac (region Kruševca, Aleksinca, Prokuplja, Kuršumlije Leskovca i deo Medveđe), Kopaonik (Novi Pazar, Raška i deo Kosova – uuključujući Kosovsku Mirovicu, Zubin Potok, Istok, Peć i deo Srbice i Vučitrna) i predajnik Kosovo i Metohija.

Po završetku digitalizacije digitalni signal će pokrivati 95% teritorije Srbije.

Napisala: S.V.

Izvor: www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]