Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Podrška lokalnim organizacijama za jačanje rodne jednakosti i položaja samohranih majki na tržištu rada

Objavljeno 08.10.2018.

Skup povodom dodele finansijskih sredstava lokalnim organizacijama za realizacuju projekata koje za cilj imaju jačanje rodne jednakosti i poboljšanja položaja samohranih majki na tržištu radaFondacija “Ana i Vlade Divac”, u partnerstvu sa Centrom za dostojanstven rad, u EU Info centru je organizovala skup povodom dodele finansijskih sredstava lokalnim organizacijama za realizacuju projekata koje za cilj imaju jačanje rodne jednakosti i poboljšanja položaja samohranih majki na tržištu rada. Podrška lokalnim organizacijama jedna je od aktivnosti projekta “Jačanje rodne jednakosti i položaj samohranih majki na režištu rada” koji se finansira iz sredstava Evropske unije.

Delegacija Evropske unije u Srbiji  nastaviće sa podrškom ovakvim aktivnostima i projektima jer oni uvek daju najbolje rezultate na lokalnom nivou, rekla je Ana Milenić iz Delegacije EU u Republici Srbiji.

U sklopu projekta, šest organizacija civilnog društva dobilo je podršku za realizaciju inicijativa javnog zastupanja usmerenih na podršku zapošljivosti samohranih roditelja: Udruženje “Okular” iz Ćićevca, Udruženje “Roditelj” iz Beograda, Udruženje “Laris” iz Čačka, Udruženje “Miona” iz Aleksandrovca, Udruženje “Lav” iz Pirota, Udruženje žena “Lužničke rukotvorine”  iz Babušnice.

Žarko Stepanović, direktor Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom koja kofinansira projekat, istakao je ovom prilikom: “Kancelarija će se i dalje truditi da nađe novac za sufinansiranje i podršku. Čestitam dobitnicima u nadam se da ćemo nastaviti i ubuduće sa saradnju sa organizacijama.“

Imajući u vidu nisku stopu zaposlenosti među samohranim majkama, kao i činjenicu da veliki broj porodica gde jedan roditelj brine o deci živi ispod donje linije siromaštva, neophodno je doprineti poboljšanju socio-ekonomskog i radnog prava samohranih roditelja kroz kreiranje povoljnijeg okruženja za zapošljavanje i položaja samohranih roditelja na tržištu rada kroz povezivanje javnog, civilnog i biznis sektora.

“Fondacija ‘Ana i Vlade Divac’ kroz svoje programe za kvalitetno odrastanje dece i omladine godinama unazad pomaže posebno ranjive kategorije, kao što su samohrani roditelji”, rekala je Ana Koeshall direktorka Fondacije “Ana i Vlade Divac” i dodala da je jako važno što se projekat sprovodi u saradnji sa organizacijama u lokalnim zajednicama, jer one najbolje znaju sa kojim problemima se suočavaju u svojim mestima.

Ona je podsetila da svi podaci ukazuju da su jednoroditeljske porodice češće izložene riziku od siromaštva i socijalne isključenosti ili su ispod linije siromaštva, a ekonomskim osnaživanjem roditelja, najčešće žena, ovaj problem se dugoročno rešava.

Ivona Gvozdenović, menadžerka projekta, rekla je da analiza na temu položaja samohranih roditelja na tržištu rada, koju je Fondacija “Ana i Vlade Divac” uradila u okviru projekta, ukazuje na samohrane majke imaju otežan pristup tržištu rada, da se kao razlog za to često navodi poteškoća u usklađivanju privatnog i poslovnog života, da imaju manje plate i češće rade na ugovorima o privremenim i povremenim poslovima.

Ovome doprinosi nedostatak usluga u zajednici, nedostatak informacija o njihovim pravima i mogućnostima, ali i nedostatak adekvatnih programa za prekvalifikaciju, dokvalifikaciju…

Projekat “Jačanje rodne jednakosti i položaja samohranih majki na tržištu rada u Srbiji” realizuje Fondacija “Ana i Vlade Divac” u partnerstvu sa Centrom za dostojanstven rad, uz podršku Evropske unije u okviru programa “Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava (EIDHR)”, a sufinansira Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom.

Izvor: europa.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]