Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Predstavljen izveštaj “Prava lica lišenih slobode u zatvorskom sistemu Srbije”

Objavljeno 04.07.2016.

crime - ilustracijaKljučni problemi sa kojima se suočavaju zatvori u Srbiji su preveliki broj osuđenika, neadekvatan broj pripadnika službe obezbeđenja, neodgovarajuća zdravstvena zaštita i činjenica da vaspitači obavljaju poslove poverenika za alternativne sankcije, pokazuje istraživanje Inicijative mladih za ljudska prava o pravima lica lišenih slobode. Na predstavljanju rezultata istraživanja ukazano je i na veliku potrebu za saradnjom države i civilnog društva u reformi zatvorskog sistema. Predstavnica ombudsmana ukazala je na podudarnosti u nalazima izveštaja te institucije i izveštaja Inicijative i to prvenstveno u domenu lečenja osuđenika.

Prema rečima istraživača Inicijative Marka Milosavljevića, trenutno je brojno stanje osuđenika usklađenije sa kapacitetima u manjim ustanovama, ali na opštem nivou ostaje problem prevelikog broja osuđenika, kao i onih koji čekaju na izvršenje kazne.

“Služba obezbeđenja još uvek nema adekvatan broj zaposlenih, a veliki problem predstavlja i zabrana zapošljavanja. Pored toga, problematična je i zdravstvena zaštita, malo prostora za indivdualne i kolektivne razgovore sa osuđenim licima i to što vaspitači obavljaju poslove poverenika za alternativne sankcije”, kazao je Milosavljević.

Kako je naveo, iako su od 2011. godine uspostavljene 24 povereničke kancelarije, one u praksi još nisu zaživele na pravi način.

Koordinator programa Inicijative Ivan Đurić ocenio je da i dalje postoji velika potreba saradnje države sa civilnim društvom u reformi zatvorskog sistema.

“Vidimo da je najbolje rešenje da postoje poverenje i međusobna saradnja između organizacija civilnog društva i institucija, pre svega Uprave za izvršenje i Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture (NPM)”, rekao je Đurić ukazavši na značaj regionalnog pristupa u prevenciji torture.

Predstavnica Zaštitnika građana Jelena Samardžić istakla je da postoje podudarnosti u nalazima izveštaja te institucije za 2015. godinu i izveštaja Inicijative i da se one prvenstveno odnose na problem lekarskih pregleda osuđenika, terapije i statusa osoba sa mentalnim smetnjama.

“Postoje određene manjkavosti, ali Uprava radi i na preduzimanju mera kako bi se to rešilo u budućem periodu”, kazala je Samardžić.

Ona je dodala da je jedna od važnih preporuka NPM-a da služba zdravstvene zaštite bude izmeštena van Uprave za izvršenje, kako bi medicinski radnici imali nezavisniji položaj, što je od izuzetnog značaja kako u očuvanju standarda zdravlja, tako i u dokumentovanju povreda pri torturi.

Izveštaj “Prava lica lišenih slobode u zatvorskom sistemu Srbije” predstavljen je 27. juna povodom Međunarodnog dana borbe protiv torture, a nastao je kao rezultat 19 monitoring poseta u 14 zatvorskih ustanova u periodu od 30 meseci.

Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

***

Za uklanjanje nedostataka u zatvorima 1.000 preporuka

Nacionalni mehanizam Srbije za prevenciju torture obavio je 350 poseta mestima gde se nalaze ili se mogu nalaziti lica lišena slobode i uputio više od 1.000 preporuka za uklanjanje nedostataka, saopštio je zaštitnik građana Saša Janković povodom Međunarodnog dana UN za podršku žrtvama torture koji se obeležava 26. juna. Janković je istakao da su prevencija torture, obračun sa neljudskim postupanjem i kažnjavanje takvog postupanja preduslovi za očuvanja dostojanstva građana i osnova demokratičnosti države. Takođe je podsetio da je prevencija torture deo međunarodnih obaveza Srbije.

“Iako su brojni primeri unapređenja postupanja prema licima lišenim slobode”, u Srbiji je potrebna kontinuirana obuka o ljudskim pravima za donosioce odluka i sve službenike koji neposredno postupaju prema njima, “naročito u pogledu zabrane torture i drugih oblika zlostavljanja”, istakao je Janković u saopštenju od 25. juna.

Janković je naveo da su prevencija torture i beskompromisni obračun sa surovim, neljudskim i ponižavajućim postupanjem, i kažnjavanje, preduslovi očuvanja dostojanstva građana i osnova demokratičnosti države.

On je naveo u saopštenju da su prevencija torture i sprečavanje neljudskog i ponižavajućeh postupanja deo međunarodnih obaveza Srbije.

Janković je istakao da su žrtve torture prevashodno osobe kojima je sloboda uskraćena ili ograničena odlukom ili uz izričitu ili prećutnu saglasnost državnih organa.

Ombudsman je podsetio i da “u tu grupu spadaju lica koje je zadržala policija, oni koji se nalaze na izdržavanju kazne zatvora, ali i oni koji se nalaze u ustanovama socijalne i zdravstvene zaštite”.

“Ograničenja slobode tih lica kao i zatvorenost ustanova u kojima se ona nalaze, stvara efektivnu mogućnost da budu žrtve torture”, konstatovao je on.

UN Konvencija protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka, kao jedan od ključnih instrumenata u borbi protiv torture, stupila je na snagu 26. juna 1987. godine, a do danas ju je ratifikovalo 159 zemalja.

Izvor: Beta, preuzeto sa www.euractiv.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]