Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Radni sastanak povodom priprema za izradu nove Strategije za unapređivanje položaja Roma

Objavljeno 17.04.2015.

romi_radni_sastanak_nova_strategijaDirektorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Suzana Paunović obratila se učesnicima na radnom sastanku posvećenom pripremama za izradu nove Strategije za unapređivanje položaja Roma. Na sastanku su partnerima koji podržavaju inkluziju Roma u Srbiji predstavljeni planovi i metodologija za izradu nove Strategije.

Kao razloge za iniciranje izrade novog strateškog dokumenta Paunović je bavela navela promenu ekonomskih, političkih i društvenih uslova u odnosu na period iz 2009. godine, kada je doneta Strategija za unapređenje položaja Roma.

Prema njenim rečima, po prvi put ulazimo pripremljeniji u izradu novog strateškog dokumenta, obzirom da su izrađene Polazne osnove za novu Strategiju za inkluziju Roma za period od 2015- 2025. godine. One su usvojene na sednici Saveta za unapređivanje položaja Roma i sprovođenje Dekade uključivanja Roma u februaru mesecu.

Polazne osnove izrađene u širokom konsultativnom procesu sa jedinicama lokalne samouprave u Srbiji, organizacijama civilnog društva, državnim institucijama i organima, nezavisnim telima i Nacionalnim savetom romske nacionalne manjine, kako bi se stekao uvid u sve aspekte sprovođenja politika koje mogu da doprinesu unapređenju položaja Roma u Srbiji, istakla je Paunović.

Nova Strategija treba da se zasniva na principima inkluzivnosti, decentralizacije, racionalizacije, ekonomičnosti i efikasnosti, kao i na afirmativnim merama. Ona treba da bude usklađena sa ekonomskim prilikama, trendovima, strategijama i javnim politikama koje se sprovode u Republici Srbiji i u tom smislu je predviđenoda se mere društvenog uključivanja realizuju kroz strateške oblasti: obrazovanje, zapošljavanje i ekonomsko osnaživanje, stanovanje i zdravlje, precizirala je Paunović.

U cilju veće participacije Roma/kinja u donošenju odluka o pitanjima koja su važna za njihov život, Paunović dodaje da će na čelu radne grupe za izradu nove Strategije će biti predstavnik romske nacionalne manjine.

Planiranje mera podrazumeva da se vodi računa o tome da se njima podstaknu uslovi za očuvanje etničkog i kulturnog identiteta zajednice i obezbedi puna ravnopravnost unutar romske zajednice, naglasila je Paunović.

Strategija treba da bude zasnovana na punom korišćenju kapaciteta u javnom sektoru za sprovođenje planiranih mera i postignuća projektnih aktivnosti u vezi s uključivanjem Roma u lokalnoj zajednici. U skladu sa Polaznom studijom u lokalnim zajednicama će se planirati konkretne mere za socijalno uključivanje Roma, dok će se na nacionalnom nivou biti programirane jasne institucionalne osnove za upravljanje i nadgledanje rezultata Strategije, kao i koordinaciju svih aktera koji su zastupaju interese Roma.

U sistemu decentralizovanog sprovođenja Strategije u kojem su aktivnosti i obaveze podeljene između nacionalnih i lokalnih aktera, porodicu treba izdvajiti kao osnovnu ciljnu grupu procesa inkluzije i proaktivnog korisnika strateških mera.

Kroz ovaj dokument nastojaće se da se uspostavi ravnoteža između ekonomskih i finansijskih mogućnosti i potreba rešavanja teških posledica strukturnog siromaštva Roma, navodi se u saopštenju Kancelarije.

Sastanak su organizovali Kancelarija za ljudska i manjinska prava i Savet za unapređivanje položaja Roma u saradnji sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva.

Sastanku su prisustvovali i predsednik Saveta za unapređivanje položaja Roma i sprovođenja Dekade inkluzije Roma, predstavnici Delegacije Evropske unije u Srbiji, projektnih timova TARI i RAP projekta koji implementira Misija OEBS u Srbiji, Fondacije za otvoreno društvo, Svetske banke u Srbiji.

Izvor: www.ljudskaprava.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]