Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

U pohod na “malu crvenu tačku”: SINGA PURA – LAVLJI GRAD

Objavljeno 30.11.2017.

SingapurPiše: Nemanja Milovanović (Dostignuća mladih u Srbiji / Junior Achievement Serbia, Blog o socijalnom uključivanju)

Naslov bloga možda neće ispuniti očekivanja nekoga ko se nada tekstu o malom riđem mačetu koje pohitrelo juri za crvenom tačkicom lasera, međutim, kovanica „mala crvena tačka“ (eng. Little Red Dot) je zapravo jedan od nadimaka koji ostrvo/grad/država Singapur već godinama unazad ponosno nosi. Zašto ponosno? Pa, iako fizički (geografski) mali, Singapur se za svega 50-ak godina postojanja kao države (a ukupno 200 godina celokupne istorije) izgradio u ekonomskog džina jugoistočne Azije i sveta generalno. Danas je Singapur jedna od ključnih tačaka za razvoj celog regiona, finansijski i trgovinski centar, a samim tim i nezaobilazna stanica i most svetskih kompanija koje žele da posluju u Aziji, i obratno. Ukoliko ste nekada čuli za „četiri azijska tigra“ – Singapur je jedan od njih, a ukoliko niste – obavezno istražite! Novog znanja nikada nije na odmet.

Kako ja tamo?

Ovo nije bilo klasično putovanje, već pravi „pohod“, jer smo u Singapur došli da bismo se takmičili na najprestižnijem azijskom univerzitetskom takmičenju u rešavanju studija slučaja, koje organizuje Nacionalni univerzitet u Singapuru. Zajedno sa mnom su u timu su bili studenti treće i četvrte godine osnovnih studija na Fakultetu organizacionih nauka – Mila Marjanović, Rastko Damnjanović i Đorđe Marjanović, a sa nama je na takmičenju bio i naš mentor Ema Nešković, saradnik u nastavi na katedri za marketing. Na takmičenju smo se zajedno sa studentima 16 prestižnih svetskih univerziteta iz Australije, Novog Zelanda, SAD, Hong Konga, Tajlanda, Kanade i Singapura takmičili u rešavanju studije slučaja jedne velike singapurske korporacije.

Koncept “Case study” takmičenja na kojima se rešavaju poslovne studije slučaja jeste da studenti u okviru svojih timova za ograničeno vreme (obično manje i od 24h) osmisle rešenje realnog problema koji zadaje kompanija, a zatim ga prezentuju i brane pred stručnim žirijem. Kompanija, kao ni problem koji ona zadaje, nisu unapred poznati, već se saznaju neposredno pred početak rešavanja. Problem se može ticati bilo čega, od primene inovativnih tehnologija do održivog poslovanja, rasta, pozicioniranja na tržištu, itd.

Case Study Club je studentski menadžment konsalting klub na Fakultetu organizacionih nauka i, kao što ime samog kluba govori, primarno se bavi primenom „kejs metodologije“ u rešavanju problema kompanija. Klub je nastao 2013. godine kao inicijativa prof. dr Vesne Damnjanović, koja i danas posvećeno radi sa timovima studenata tokom priprema za takmičenja svetskog ranga. Ono što je bitno napomenuti, jeste da ovakva takmičenja nisu otvorena za sve, već se na takmičenje odlazi isključivo po pozivu. Poziv za takmičenja se dobija na osnovu ostvarenih rezultata, a u tom smislu „Case Study Club“ koji jedini na Univerzitetu u Beogradu beleži zapažene rezultate duže od 10 godina, ima priliku da na takmičenjima tog ranga učestvuje.

Osim toga što ste student Fakulteta organizacionih nauka i član Case Study Club-a, da biste bili u prilici da predstavljate svoju državu, univerzitet i fakultet na takmičenju, morate da posedujete neophodna znanja iz biznisa, ali i veštine kako biste uspešno savladali sve zadatke koji se nađu pred vama. Naše pripreme kreću već prvog dana kada postanemo članovi kluba. Međutim, kada dokažete da ste spremni da učestvujete na nekom od takmičenja svetskog ranga, tada pripreme kreću još intenzivnije. Za ovo takmičenje u Singapuru timske pripreme su trajale 3 meseca, što podrazumeva različite individualne, kao i timske treninge, i povrh svega zahteva veći deo slobodnog vremena. Otprilike isto kao i da se takmičarski bavite nekim sportom. Na kraju celog puta, imate 15 minuta tokom prezentacije rešenja da zasijate i pokažete sve što ste do tad kao tim naučili, a procenu o tome da li ste bili najbolji doneće stručni žiri, u čijem sastavu se nalaze ljudi koji imaju 10+ godina iskustva bavljenja onime što je zadatak same studije slučaja.

Naš pohod je ovog puta, sa tog aspekta konačnog cilja ili osvajanja medalje, kako bismo u klubu često rekli, bio neuspešan, jer nismo uspeli da za tih 15 minuta ubedimo članove žirija da je naše rešenje bolje od rešenja ostalih timova. Međutim, iz svakog iskustva treba izvući korisne pouke. Pre svega, imali smo priliku da budemo među najboljim studentima svetskih univerziteta koji se nalaze u prvih 50 na Šangajskoj listi, odakle smo videli da svojim trudom i zalaganjem možemo nadomestiti trenutnu poziciju srpskog visokog obrazovanja u svetu. Drugo, razvijali smo rešenje za veliku korporaciju Singapore Power, čiji menadžeri su slušali srpske studente i validirali njihove ideje za bolju liberalizaciju tržišta električne energije. A i lično ću se ja ovoga puta potruditi da 15 minuta vašeg vremena iskoristim na najbolji način, i prenesem neke od najzanimljivijih iskustava sa ovog putovanja.

(…)

Tekst “U pohod na ‘malu crvenu tačku’: SINGA PURA – LAVLJI GRAD” u celini možete pročitati na Blogu o socijalnom uključivanju.

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]