Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Unapređen proces praćenja UN preporuka

Objavljeno 21.09.2017.

un_ljudska_pravaDirektorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije Suzana Paunović otvorila je u Šapcu dvodnevnu obuku “Jačanje kapaciteta Saveta za praćenje primene preporuka mehanizama UN za ljudska prava: sprovođenje preporuka i uvod u indikatore”, a obuke se organizuju u cilju unapređenja znanja državnih službenika u resorima Vlade zaduženim za sprovođenje preporuka UN mehanizama za ljudska prava.

Direktorka Kancelarije je ukazala da je sistematičnost u praćenju preporuka mehanizama UN za ljudska prava uvedena kroz rad Vladinog Saveta za praćenje primene preporuka mehanizama UN za ljudska prava.

– Osnivanjem ovog Saveta naša država je ispunila međunarodne obaveze, odnosno ispunila preporuke dobijene od Saveta UN za ljudska prava u drugom ciklusu Univerzalnog periodičnog pregleda, u januaru 2013. godine,  zaključila je Paunović.

Prema njenim rečima, rad ovog Saveta je važan ne samo zbog procesa izveštavanja i komunikacije sa mehanizmima UN,  i zbog pregovaračkog procesa sa EU (posebno za poglavlja 23 i 24), već je njegov primarni zadatak unapređenje stanja ljudskih prava u Srbiji.

Kako navodi Paunović, Savet je izradio plan ispunjavanja svih preporuka upućenih Srbiji, sa statusom, ciljem, rokovima, i organima nadležnim za implementaciju svake pojedinačne preporuke. Ovaj plan je u mnogome olakšao i proces izrade državnog izveštaja za treći cilus Univerzalnog periodičnog pregleda, kroz koji naša država treba da prođe početkom naredne godine, istakla je Paunović.

U  cilju efikasnijeg praćenja i održavanja kontunuiteta u praćenju primene preporuka, u resorima koji imaju članove u Savetu imenovane su kontakt osobe i zamenici kontakt osoba.

Paunović ističe da su upravo ove obuke, kojima se jačaju kapaciteti kontakt osoba, važne da bi se unapredio sistem praćenja preporuka i izveštavanja ka mehanizmima Ujedinjenih nacija.

– Kroz ovaj vid obuka želimo još više da unapredimo proces praćenja primene preporuka kroz uvođenje indikatora u plan. Da bi mogli na pravi način da stvorimo uvid u stepen ostvarenosti svake preporuke i pratimo promene potreban nam je merni instrument, pokazatelj, odnosno indikator. Korišćenje odgovarajućih indikatora u oblasti ljudskih prava predstavlja način da se pomogne državi pri izradi procena sopstvenog napretka postignutog u osiguravanju uživanja ljudskih prava, navela je Paunović.

Naš plan je, kako navodi Paunović, da se u proces praćenja u većoj meri uključe lokalne samouprave i organizacije civilnog društava, i u tom pravci ćemo nastaviti da radimo.

Obuke je organizovala Kancelarija za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije uz podršku eksperata za ljudska prava Ujedinjenih nacija i Misije OEBS-a u Srbiji.

Obukama su, pored kontakt osoba i zamenika kontakt osoba u Savetu, prisustvovali i organizacije civilnog društva koje aktivno učestvuju u radu Saveta i koje su potpisnice Memoranduma o saradnji sa Savetom, kao i predstavnici medija.

Obuke se realizuju u susret trećem ciklusu Univerzalnog periodičnog pregleda gde je Srbija u obavezi da najkasnije do 20. oktobra 2017. godine dostavi izveštaj Savetu za ljudska prava u vezi sa trećim ciklusom UPR-a. Srbija će proći kroz Treći ciklus UPR-a u periodu od 24. do 26. januara 2018. godine.

Izvor: www.ljudskaprava.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]