Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Usvajanje zakona o rodnoj ravnopravnosti do kraja godine

Objavljeno 07.05.2015.

sednicaPotpredsednik Vlade Republike Srbije i predsednik Koordinacionog tela Vlade Srbije za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je da je to telo formiralo radnu grupu za izradu zakona o rodnoj ravnopravnosti, koji treba da bude završen do kraja ove godine.

Mihajlović je na sednici Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Skupštine Srbije, na kojoj je predstavljen Poseban izveštaj o diskriminaciji nad ženama, najavila da će biti formirana radna grupa i za usklađivanje krivičnog i porodičnog zakona.

Ona je istakla da je pitanje rodne ravnopravnosti pitanje razvoja zemlje, uz ocenu da je u tom smislu puno posla pred tim telom i Vladom Srbije.

Zajedničkim radom vladinog i nevladinog sektora planiramo da donesemo zakon o rodnoj ravnopravnosti i strategije u toj oblasti. Suština i moj poziv je da to radimo zajedno, jer nije moguće pričati o rodnoj ravnopravnosti, niti o borbi protiv diskriminacije, ako se ne uključe svi naši partneri, poručila je Mihajlović.

Nevladin sektor je na tom polju puno uradio, ukazala je ona i dodala da će njegovi predstavnici biti članovi radne grupe, kao i da će se u tom smislu raditi i na članu koji se odnosi na proganjanje, budući da nasilje nad ženama nije samo fizičko nasilje, već i proganjanje.

Potpredsednik Vlade je napomenula i da će nova zakonska rešenja, nakon što bude završen rad na njima, biti stavljena na javnu raspravu, jer je Koordinacionom telu i Vladi Srbije važno da imaju konsenzus o tim pitanjima.

Takođe, ona je dodala i da će Koordinaciono telo, u saradnji sa Ženskom parlamentarnom mrežom, raditi na kontroli primene zakona.

Mihajlović je istakla da je potreban zajednički rad na pravnom okviru i negovanju političke klime za zaustavljanje diskriminacije nad ženama i borbu za rodnu ravnopravnost.

Naša namera nije samo da pričamo nego da zaustavimo diskriminaciju nad ženama, ponovila je ona i navela da diskriminacija u realnom životu i te kako postoji, ali da izveštaj govori i o tome koliko je Srbija uradila u toj oblasti.

Mnogo toga je već urađeno, istakla je ona i uputila poziv na zajednički rad, posebno u godini kada se donosi novi zakon o rodnoj ravnopravnosti i strategija u toj oblasti.

Uloga Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, kako je naglasila, jeste i podrška i vladinom i nevladinom sektoru, a svi zajedno treba da daju velku podršku instituciji poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

Prenoseći lična iskustva o položaju žena u društvu i predrasudama koje vladaju, Mihajlović je rekla da je u Srbiji više od polovine žena nezaposleno, da su manje plaćene i da trpe nasilje u porodici i partnersko nasilje.

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Skupštine Srbije Meho Omerović ocenio je da je Srbija u borbi protiv diskriminacije postigla značajan napredak, ali da je u stvarnom životu položaj žena daleko od onog garantovanog zakonom i konvencijama.

Omerović je, navodeći da je najteža posledica diskriminacije nad ženama nasilje, rekao da veliki doprinos poboljšanju položaja žena mogu dati skupštinski odbor i Ženska parlamentarna mreža.

On je iskazao zahvalnost Neveni Petrušić na petogodišnjem radu na izgradnji institucije poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

Sednici odbora prisustvovali su i predstavnici ministarstava, međunarodnih organizacija, ambasada, Delegacije EU u Srbiji, civilnog društva, Ženske parlamentarne mreže, direktor Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Republike Srbije Suzana Paunović, zaštitnik građana Saša Janković i poverenik za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić.

Izvor: www.srbija.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]