Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Usvojena Direktiva o pristupačnosti sajtova javne uprave u državama EU

Objavljeno 01.11.2016.

media - ilustracijaNa dan 26. oktobra 2016. godine Evropski parlament odobrio je direktivu kojom se Internet strane i mobilne aplikacije organa u javnom sektoru čine pristupačnijim. To znači da će osobe sa invaliditetom – naročito lica sa oštećenjima vida ili sluha – imati bolji pristup Internet stranama i mobilnim aplikacijama javnih službi.

Direktivu je prvo predložila Komisija 2012. godine. Nakon pregovora između Evropskog parlamenta, Saveta i Komisije, u maju 2016. godine ostvaren je dogovor o ažuriranoj verziji direktive, koju je Savet usvojio u julu 2016. godine. Nakon pozitivnog glasanja Evropskog parlamenta, direktiva će uskoro stupiti na snagu, a države članice imaće 21 mesec da prenesu direktivu u nacionalno zakonodavstvo.

Pravila sadržana u direktivi odražavaju neprestani rad Komisije na izgradnji socijalne i inkluzivne Evropske unije, u kojoj svi Evropljani mogu u potpunosti da učestvuju u digitalnoj privredi i društvu.

Tekst direktive:

  • pokriva Internet strane i mobilne aplikacije organa u javnom sektoru uz ograničen broj izuzetaka (npr. emiteri, živi prenos),
  • odnosi se na standarde kojima se Internet strane i mobilne aplikacije čine pristupačnijim. Na primer, ti standardi predviđaju da bi za sve slike trebalo da postoji alternativni tekst, ili da se Internet strane mogu koristiti bez miša, kojeg pojedina lica sa invaliditetom teško koriste,
  • zahteva redovno praćenje i izveštavanje o Internet stranama i mobilnim aplikacijama u javnom sektoru od strane država članica. Ove izveštaje je neophodno dostaviti Komisiji i učiniti javnim. Direktiva o pristupačnosti na Internetu, uz Evropski zakon o pristupačnosti predložen u decembru 2015. godine (izjava za štampu) koji pokriva mnogo širi niz proizvoda i usluga, deo su napora Komisije da pomogne osobama sa invaliditetom da u potpunosti učestvuju u društvu.

Dodatne informacije:

  • Evropski standard za uslove pristupačnosti pri javnoj nabavci IKT proizvoda i usluga usvojen je u februaru 2014. godine. Pristupite najnovijoj verziji Evropskog standarda.
  • Evropska komisija predstavila je u decembru 2012. godine svoj predlog direktive o pristupačnosti internet strana u javnom sektoru, dajući zajednička pravila za sve države članice.
  • Evropska strategije za osobe sa invaliditetom 2010-2020 oslanja se na Konvenciju UN i sadrži aktivnosti u nizu prioritetnih oblasti, uključujući pristupačnost na Internetu, sa ciljem „da se osigura pristupačnost robe i usluga, uključujući javne usluge i asistivne alate za osobe sa invaliditetom“. Članom 9. Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom države članice i EU obavezani su da preduzmu odgovarajuće mere da obezbede pristup osobama sa invaliditetom, po istom osnovu kao i drugima i između ostalog, informacionim i komunikacionim tehnologijama, uključujući Internet.

Pristupačnost je postala naročito važna zbog eksplozivnog rasta količine informacija na Internetu i interaktivnih usluga koje se pružaju na Internetu i putem mobilnih aplikacija: online bankarstvo i kupovina, korišćenje javnih usluga, komunikacija sa rodbinom i prijateljima… Nedostatak ili nepostojanje pristupačnosti doprinosi isključenju ili delimičnom isključenju brojnih lica iz društva.

Povećanje pristupačnosti Internet strana i mobilnih aplikacija dovodi do boljeg korisničkog iskustva za sve, ne samo za korisnike sa invaliditetom. Proste promene koje čine Internet strane korisnički-orijentisanim donose velike prednosti za sve (na primer, mogućnost da se sluša tekst kada osvetljenje nije pogodno, ili čitanje titlova na video snimku kada ne može da se čuje zvuk). Pristupačnost takođe nosi prednosti i za kompanije u smislu ekonomske dobiti, pošto se omogućava pristup mnogo široj bazi korisnika.

Pristupačnost na Internetu ne odnosi se samo na tehničke standarde, web arhitekturu i dizajn. Radi se o pitanju političke volje i moralne obaveze sadržane u Konvenciji Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom. Članom 9. Konvencije, čiji je EU potpisnik, zahteva se da se preduzmu odgovarajuće mere kako bi osobe sa invaliditetom, po istom osnovu kao i drugi i između ostalog, mogli da pristupe informacionim i komunikacionim tehnologijama, uključujući Internet.

Izvor: ec.europa.eu

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]