Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Zapošljavanje: kvartalni pregled ističe stalno unapređenje stope aktivnosti u EU

Objavljeno 26.05.2016.

construction_ilustracijaSpor, ali konzistentan oporavak privrede EU nastavlja se, praćen postepenim porastom stope zaposlenosti i postepenim padom stope nezaposlenosti.

Ovakav razvoj situacije odražava ekonomski rast i porast zaposlenosti u najvećem broju država članica, iako za pojedine države članice oporavak privrede i tržišta rada nije bio podjednako izražen. Radi boljeg razumevanja postepenog oporavka tržišta rada, novo izdanje publikacije Zaposlenost i socijalna situacijau EU – kvartalni pregled za proleće 2016. godine bavi se razvojem stopa aktivnosti (ili učešća na tržištu rada) različitih starosnih grupa.

Za razliku od SAD, stopa aktivnosti u EU (zaposlena lica i lica koja traže posao) neprestano raste od 2008. godine, što je trend koji je opstao i tokom skorašnje ozbiljne krize.

  • Stopa aktivnosti u grupi od 15-64 godina starosti iznosila je 72,8% ukupnog stanovništva u toj grupi tokom trećeg kvartala 2015. godine. Ovaj porast uglavnom je uzrokovan povećanjem stopa aktivnosti starijih starosnih grupa, prvenstveno u grupi 55-64 godina.
  • Stopa aktivnosti lica u grupi 55-59 godina sada se približava opštoj stopi aktivnosti u grupi 15-64 godina (radno sposoban uzrast).
  • Stopa aktivnosti lica u grupi 60-64 godina takođe je porasla i sada je veoma blizu stopi aktivnosti mladih starosti 15-24 godine, po prvi put u više decenija.

Ovo je važan trend u svetlu starenja stanovništva. Međutim, stope aktivnosti u značajnoj meri variraju među državama članicama, od ispod 65% u Italiji, do preko 80% u Švedskoj. Stopa zaposlenosti sada se vratila na nivoe pre krize, ali sa mnogo širim jazom među zemljama, od 55% u Grčkoj do 80% u Estoniji, Nemačkoj i Švedskoj. Nezaposlenost je nastavila da se smanjuje, sa 4,9 miliona manje nezaposlenih od vršne vrednosti u aprilu 2013. godine, ali je skoro 5 miliona lica više nezaposleno u februaru 2016. godine nego u martu 2008. godine.

Kvartalni pregled takođe pokazuje da stopa stalnih zaposlenja i zaposlenja sa punim radnim vremenom nastavlja da raste, ali sporijim ritmom nego 2014. godine. Finansijska situacija domaćinstava u EU nastavlja da se unapređuje, sa više raspoloživih prihoda u skoro svih državama članicama; međutim, finansijski problemi ostaju izraženi za domaćinstva sa nižim primanjima.

Komesar za zapošljavanje, socijalna pitanja, veštine i mobilnost u radu Marijana Tisen komentarisala je: „Porast stope aktivnosti, prvenstveno za starije starosne grupe, ohrabrujući je znak u svetlu starenja stanovništva Evrope. Međutim, moramo da osiguramo da se taj sve veći broj ljudi koji su voljni da rade valjano integrišu na naša tržišta rada. Veštine su od ključne važnosti za to. Nova Agenda za veštine za Evropu koja će biti predstavljena tokom narednih nedelja trebalo bi da obezbedi važan doprinos transformaciji viših stopa aktivnosti u veći broj kvalitetnih radnih mesta“.

Izvor: ec.europa.eu

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]