Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Žene i dalje u nejednakom položaju

Objavljeno 08.03.2014.

Žene u Srbiji se i dalje suočavaju sa nejednakostima u odnosu na položaj muškaraca, poručio je povodom Međunarodnog dana žena 8. marta ministar Branko Ružić. “Trenutno u Srbiji živi oko 300.000 više žena nego muškaraca. Na visoke škole i fakultete upisano je više žena (55 odsto), među svim diplomiranim studentima više je žena (69 odsto). Međutim, žene se i dalje suočavaju sa nejednakostima u odnosu na položaj muškaraca”, naveo je Ružić u saopštenju i podsetio da Srbija današnjim danom slavi stogodišnjicu obeležavanja 8. marta, dana borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost muškaraca i žena.

Ministar bez portfelja zadužen za evrointegracije je upozorio i da se procenjuje da žene zarađuju preko 15 odsto manje za isti posao koji obavljaju muškarci.

“Stopa zaposlenosti žena je niža za 15 procentnih poena u odnosu na stopu zaposlenosti muškaraca. Žene dnevno provode preko sat vremena duže u radu i predominantno se bave kućnim poslovima u odnosu na muškarce. One su, takođe, pretežno žrtve nasilja u porodici i parterskim odnosima, i prema najnovijim istraživanjima – viđene kao najdiskriminisanija grupa u Srbiji”, istakao je Ružić.

Ružić, koji je i predsednik Izvršnog odbora SPS, je podsetio da razlike u položaju polova postoje i na nivou EU.

“Indeks rodne ravnopravnosti Evropske unije pokazao je da ekonomska nejednakost žena i muškaraca zemalja članica iznosi 29 odsto, dok u političkoj sferi ravnopravnost polova iznosi 49,9 procenata”, dodaje on.

U Srbiji se, kako je naglasio, kontinuirano čine napori kako bi rodna ravnopravnost postala opšti obrazac funkcionisanja našeg društva. “Napredak postižemo zahvaljujući zajedničkim naporima državnih organa, organizacija civilnog društva, međunarodnih razvojnih partnera, ali i pojedinaca i pojedinki. Potrebno je, međutim, nastaviti koordinisaniju i još čvršću saradnju među svim akterima kako bismo zaustavili nasilje nad ženama, unapredili socio-ekonomski položaj žena u našem društvu i obezbedili jednake mogućnosti za sve nas”, smatra Ružić.

Naša zemlja je u okviru svojih reformskih procesa, dodao je Ružić, odlučna u stvaranju prostora zajedničkih vrednosti u kome ćemo smanjiti nejednakost i povećati ravnopravnost polova.

“Ove godine se 8. mart, Međunarodni dan žena, obeležava na nivou Ujedinjenih nacija pod geslom „Jednakost za žene je napredak za sve“.

Zbog toga svima u našem društvu čestitam 8. mart, Međunarodni dan žena”, poručio je na kraju Ružić.

Mišćević: Poštovati ravnopravnost žena

Šefica pregovaračkog tima sa Evropskom unijom (EU) Tanja Miščević izjavila je danas da je u procesu približavanja Srbije ka EU, neophodno poštovanje ravnopravnosti žena i zakona koje regulišu tu oblast.

“Ako hoćemo da budemo moderna zemlja 21. veka, moramo poštovati evropske standarde, ići u korak sa EU”, poručila je Miščević na konveciji Ženske parlamentarne mreža i Fonda za političku izuzetnost koja je održana u Domu omladine u Beogradu.

Na predizobrnom skup pod sloganom “Glasam za žene”, učestvovale predstavnice izbornih lista na predstojećim izborima 16. marta.

Tanja Miščević je poručila da su upravo one, “snaga koja je potrebna Srbiji na putu ka EU” i da srpski parlamet, u pogledu ravnopravnosti žena, treba da bude jedna od svetlih tačaka.

Predstavnice stranaka sa deset izbornih lista, bile su jedinstvene u stavu da je žena potrebno uvažavati, ne samo 8. marta, nego svakoga
dana.

“Potrebno nam je više ravnopravnosti, a manje karanfila”, istakla je Elvira Kovač iz Saveza vojvođanskih Mađara (SVM).

Predstavnice stranaka složile su da se u Srbiji zakoni selektivno primenjuju i naglasile da se moraju poštovati postojeći propise.

One su navele da je potrebno više žena na rukovodećim položajima i ukazale da je neophodna bolja zaštita žena koje su žrve nasilja.

Izvor: B92

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]