Vlada republike SrbijeVlada Republike Srbije

Jezici

Žene u Srbiji rade u kući dvostruko više od muškaraca

Objavljeno 30.11.2016.

koriscenje_vremenaPublikacija „Korišćenje vremena u Republici Srbiji 2010. i 2015. godine” nastala je na osnovu podataka dobijenih iz dva anketna istraživanja o korišćenju vremena, koja je Republički zavod za statistiku sproveo na teritoriji Republike Srbije. Prvo, Istraživanje o korišćenju vremena, sprovedeno je 2010. godine, i to u periodu od 15. februara 2010. do kraja februara 2011. godine. Drugo istraživanje, Sezonsko istraživanje o korišćenju vremena, sprovedeno je tokom četiri meseca 2015. godine, i to u februaru, maju, avgustu i novembru mesecu.

Istraživanje o korišćenju vremena obezbeđuje podatke o tome kako stanovnici Republike Srbije koriste vreme tokom dana ili noći, radnim danima ili vikendom. Vrednost ovako dobijenih podataka je potencijalno velika jer nudi sliku o tome kako žene ili muškarci provode svoje vreme, ilustrujući aktivnosti koje određena grupa ljudi sprovodi, kada i koliko dugo.

Da bi se dobili podaci o korišćenju vremena, osnovni instrument istraživanja je dnevnik u koji su članovi domaćinstva starosti 15 i više godina označavali vreme kada su obavljali svoje dnevne aktivnosti.

Radi lakšeg predstavljanja podataka, aktivnosti su grupisane u šest glavnih grupa aktivnosti: plaćeni posao, neplaćeni posao, učenje, lične potrebe, slobodno vreme i ostale aktivnosti koje obuhvataju neodređene aktivnosti i putovanja.

Stanovništvo Republike Srbije starosti 15 i više godina u proseku dnevno provede u nekoj vrsti rada skoro sedam sati (od toga skoro tri sata na plaćenom radu i tri i po sata na neplaćenom radu), malo manje od pola sata u učenju, najveći deo dana u ličnim potrebama (10 i po sati), a vreme koje je preostalo možemo nazvati slobodnim vremenom i u njemu provodimo šest i po sati.

Istraživanje je, nažalost, potvrdilo stereotipe koji važe na ovim prostorima. Bez obzira na to da li su zaposlene ili ne, žene dvostruko više rade u kući, a upola manje vremena provode na plaćenim poslovima nego muškarci.

Kada govorimo samo o plaćenom poslu, muškarci su u proseku skoro duplo više angažovani od žena na tim poslovima, odnosno tri sata i 46 minuta, a žene dva sata i četiri minute.

Potpuno je druga slika kada govorimo o neplaćenom poslu jer žene dvostruko više rade u kući od muškaraca. Četiri sata i 36 minuta prema dva sata i pet minuta.

Bez obzira na zaposlenje, poslove u kući obavljaju uglavnom žene, pa za one koje rade te poslove postaje druga smena. U neplaćenim poslovima žene u proseku provedu više od četiri i po sati dnevno, a muškarci malo više od dva sata, što znači da žene dvostruko duže vremena provode na ovim aktivnostima.

Tako žene, u proseku, ukupno rade nepunih sedam sati, a muškarci skoro šest sati, s time što žene više od dve trećine vremena provode u neplaćenim poslovima, a muškarci u plaćenim poslovima. Ako uporedimo podatke iz 2010. i 2015. godine, za ovih pet godina došlo je do promena u raspodeli vremena tokom dana na ovih šest aktivnosti i kod žena, i kod muškaraca.

Interesantno je da se i kod žena i kod muškaraca vreme provedeno na plaćenom poslu održalo skoro na istom nivou kao pre pet godina. Ali, u proseku, neplaćeni rad blago je smanjen kod oba pola.

Najveće promene su kod aktivnosti koje se odnose na lične potrebe i na slobodno vreme. I žene i muškarci su u 2015. godini, u proseku, preko 30 minuta kraće vremena provodili u aktivnostima ličnih potreba, kao što su spavanje, konzumiranje hrane, lična higijena itd., nego pet godina ranije. Razlika u vremenu „nadoknađena“ je u korist aktivnosti koje se odnose na slobodno vreme. Što se tiče tzv. ostalih aktivnosti, razlike između 2010. i 2015. u provedenom vremenu su zanemarljive.

Kliknite da preuzmete publikaciju „Korišćenje vremena u Republici Srbiji 2010. i 2015. godine”.

Izvor: webrzs.stat.gov.rs

Komentari

 
0

 Podeli

Napiši komentar

Unesite komentar


Ime


e-mail


website


Povezane vesti

Bilten o socijalnom uključivanju

Arhiv biltena o socijalnom uključivanju

Aktuelnosti > <

Kalkulator socijalnih davanja

Blog > <

Aktuelni dokumenti > <

Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji
Decembar, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC u Republici Srbiji: Metodološki okvir i analiza izabranih pokazatelja siromaštva i nejednakosti
Decembar, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj osoba koje žive sa HIV
Decembar, 2021 arrow right pdf [305 KB]
E2E: Utvrđivanje institucionalnog okvira za uspostavljanje Nacionalne standardne klasifikacije zanimanja u Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Analiza održivih modela za obezbeđivanje pristupa čistoj pijaćoj vodi, kanalizaciji i električnoj energiji stanovnicima podstandardnih romskih naselja u Republici Srbiji
Decembar, 2021 arrow right pdf [4 MB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj nacionalnih manjina
Decembar, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj migranata i tražilaca azila
Decembar, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj dece
Decembar, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj mladih
Decembar, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Položaj osetljivih grupa u procesu pristupanja Republike Srbije Evropskoj uniji – položaj starije populacije
Decembar, 2021 arrow right pdf [307 KB]