Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Закључена 24 споразума о сарадњи у областима управљања имовином, локалног планирања и програмског буџетирања

Објављено 13.06.2019.

Zaključeni sporazumi sa JLS u okviru programa Exchange 5Стална конференција градова и општина (СКГО), у оквиру Програма Exchange 5, 12. јуна 2019. године у Београду закључила је 24 споразума о сарадњи са градовима и општинама у областима управљања имовином, локалног планирања и програмског буџетирања. Програм Exchange 5 финансира Европска унија из алокације за IPA 2014, а спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе у сарадњи са Министарством финансија и Сталном конференцијом градова и општина као имплементационим партнером.

На свечаности која је овим поводом организована, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе Србије Иван Бошњак рекао је да је успех локалних самоуправа у унапређењу рада истовремено успех и Србије на путу европских интеграција.

„Додатна вредност подршке ЕУ кроз Exchange 5 је што се локалним самоуправама обезбеђује обука и саветодавна помоћ у стручном усавршавању запослених у управљању имовином и локалном планирању и програмском буџетирању”, рекао је Бошњак.

Он је истакао да се кроз Програм обухватају и друге реформске иницијативе од значаја за локалну самоуправу, попут промовисања модела административних поступака који се односе на управљање имовином (што чини део од укупно 188 модела поступака који су разрађени за различите области надлежности локала), како би се ови послови обављали  на што ефикаснији, европски начин, а на корист грађана/ки и привреде. Додао је такође да је изменама и допунама Закона о локалној самоуправи отворена могућност боље међуопштинске сарадње и већег укључивања јавности у доношење одлука.

„Очекује нас примена прописа у пракси како би Србија ишла ка европском, уређеном систему вредности“, рекао је Бошњак.

Штефен Худолин, шеф Операција 2 у Делегацији Европске уније, изјавио је да програм Exchange кроз све фазе, током последњих 15 година, чини интегрални део процеса у оквиру којег Србија уз подршку ЕУ улаже напоре да побољша управљање и унапреди ниво услуга у локалним самоуправама ради подстицања локалног развоја.

„Европска унија је до сада, у оквиру Програма Exchange уложила више од 33 милиона евра бесповратних средстава у локалне приоритете. Интересовање за учешће у Програму Exchange 5, само у погледу конкурса за пакете подршке у области управљања имовином било је двоструко веће од могућности да се обезбеди програмска подршка, а петоструко веће у погледу конкурса за локално планирање и програмско буџетирање“, рекао је Худолин.

Додао је да ће локалне администрације, захваљујући бољем управљању имовином и подршци Програма у реформисању локалног планирања и буџетирања, поправити инвестициону климу и тако допринети економском развоју.

Ђорђе Станичић, генерални секретар СКГО, нагласио је да је Програм Exchange 5 у оквиру Инструмента претприступне помоћи – IPA 2014 међу првима који реализује Србија посредством Тела за уговарање при Министарству финансија од када јој је поверено управљање средствима Европске уније.

„СКГО, као имплементациони партнер националних институција на Програму, потрудила се да се организационо припреми и за саветодавну подршку у оквиру обе програмске компоненте и сада учествујемо у унапређењу евиденције имовине локалних самоуправа и у њиховом оснаживању за бољу примену програмског, капиталног и родног  буџетирања“, рекао је Станичић.

Плате у општинским и градским управама су ниске, како је рекао, и због тога је тешко обезбедити капацитете неопходне за квалитетно обављање свих надлежности локалне самоуправе, али да охрабрује најава о укидању забране запошљавања у јавном сектору.

Програм Exchange 5 се састоји из две компоненте: тема прве је управљање имовином, док је у другој фокус на локалном планирању и програмском буџетирању.

У оквиру прве компоненте Програма, на основу ових споразума биће пружена стручна помоћ у виду специјално дизајнираних пакета подршке у складу са потребама града/општине у области управљања имовином за 20 локалних самоуправа. Подршку ће добити следећи градови/општине:  Трговиште, Нови Пазар, Бела Паланка, Рача, Трстеник, Мионица, Црна Трава, Варварин, Свилајнац, Врњачка Бања, Кикинда, Нова Варош, Љубовија, Пријепоље, Бабушница, Шабац, Београд, Тутин, Сјеница и Гаџин Хан.

Директну техничку подршку за процес локалног планирања и програмског буџетирања у оквиру Компоненте 2 добијају четири нове локалне самоуправе: Нова Варош, Кањижа, Трстеник и Панчево, поред 8 изабраних раније по претходном конкурсу у оквиру Програма.

Извор: www.skgo.org

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]