Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Међугенерацијска солидарност кроз призму демографског старења

Објављено 19.05.2017.

medjugeneracijska_solidarsnost_su_fiПише: Наташа Тодоровић (Блог о социјалном укључивању)

У Србији је 2017. година проглашена Годином међугенерацијске солидарности. Да бисмо разумели све изазове који су пред нама, потребно је да разумемо и израз међугенарацијска солидарност, који се пре свега односи на сложен, одређен систем односа између особа различитих генерација како унутар породице тако и у ширем контексту, односно у читавом друштву.

Данас свакако можемо рећи да живимо у време динамичких и значајних друштвених промена које представљају резултат политичких, економских и демографских процеса. Једна од карактеристика данашњег друштва је демографско старење. Старење популације је свакако постепен процес који се дешава извесно време широм света, међутим, тренутно је већина земаља у демографском бонусу, па демографско старење не спада у горуће питање.

Међутим, демографске пројекције говоре да се број старијих у укупној популацији увећава. Према подацима Уједињених нација 2015. године број старијих од 60 година у укупној популацији износио је 901 милион, а до 2050. број старијих од 60 година биће преко 2 милијарде. Са друге стране уколико сада покушамо да га упоредимо са бројем деце, према истом извору број особа старијих од 60 година је 2000. године премашио број деце до 5 година старости, а процена је да ће број старијих од 60 година 2050. године премашити број деце до 15 година старости.

Људи данас живе дуже у бољем здрављу, остају дуже активни. Свако од нас жели дуже да живи, а напредак науке и медицине нам то омогућава. Са друге стране, људи касније добијају децу, мења се структура породице, више се улаже у образовање и лични развој. Према томе, питање старења није изоловано питање, морамо бити свесни да демографско старење утиче на све сфере живота, на рад, запошљавање, образовање, пензиони систем, личне финансије, приступ здравственим и социјалним услугама, на услуге транспорта, на потрошњу, на партиципацију, међугенерацијску солидарност и привредни раст.

Поставља се питање да ли ће овај тренд довести до повећања тензије међу генерацијама, јер ће мањи број радно способних морати да подржи већи број старијих особа? Многи су скептични и сматрају да постоје црне прогнозе о сукобу генерација, да је демографско старење претња за друштвену стабилност и кохезију.

Да би друштва одговорила на ове изазове потребно је да се питања старења становништва уведу у све јавне политике, јер би се са једне стране  друштво и економија ускладили са демографским старењем, а са друге стране то би омогућило да се обезбеди боља интеграција свих старосних група у креирање политика и обезбедила међугенерацијска солидарност, међугенерацијска једнакост, међугенерацијска равноправност, међугенерацијска праведност, али би се и боље искористио међугенерацијски капитал. Пре свега то би омогућило процес константне оптимизације ресурса друштва и потрошње.

Један од важних изазова са којима се сусрећемо је сиромаштво старијих и неопходна нега, и ово нам често помера фокус у једну страну – ова питања су важна, али морамо бити опрезни, јер не треба заборавити огромну групу активних старијих особа. Социјална сигурност у старости је важна за достојанствено старење и осећај самопоштовања, постоје различити аспекти финансијске сигурности, али је покривеност пензијама и одрживост пензионог система основни вид међугенерацијске солидарности. Као што ауторке Гордана Матковић и Катарина Станић наводе у публикацији „Социјална заштита у старости : дуготрајна нега и социјалне пензије“ покривеност пензијама у овом тренутку је висока, а поставља се питање шта ће бити у будућности, имајући у виду да је у овом тренутку мање од 50% становништва старости од 20 до 65 година покривено осигурањем. Према томе, ово ће бити важно питање сарадње међу генерацијама у будућности, а увођење социјалних пензија као вида финансијске сигурности у старости је једно од могућих решења. Извештај “Старење у 21. веку: достигнућа и изазови” који су приредили Популациони фонд Уједињених нација и HelpAge International 2012. године показао је да улагање у социјалну сигурност старијих побољшава положај и млађих. У Бразилу је, рецимо, јаз између стварног и обавезног уписа у школу умањен за 20% код девојчица које живе у домаћинствима са старијим особама које примају руралне пензије.

Други изазов је здравствена заштита; од виталног је значаја обезбедити приступ квалитетној здравственој заштити. Са старењем се смањују приходи, а повећавају трошкови здравствене заштите, лекови, пелене за одрасле, рехабилитација. Све ово указује да су здравствени системи широм света неадекватни у односу на потребе свих генерација и захтевају прилагођавање постојећим демографским променама. Људи живе дуже у бољем здрављу и док свакако треба потенцирати индивидуалну одговорност у очувању здравља кроз здравствено превентивне активности, треба се запитати шта је са онима који су функционално зависни и хронично болести? Потребно је обезбедити већи број геријатара, геронто сестара и лекара опште праксе који су прошли додатну едукацију, али потребно је јачати и капацитете породице које брину о остарелим члановима, кроз услуге предаха и едукације.

(…)

Текст “Међугенерацијска солидарност кроз призму демографског старења” у целини можете прочитати на Блогу о социјалном укључивању.

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]