Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Потписан споразум с Етно-мрежом – наставак економског оснаживања жена на селу

Објављено 31.05.2019.

Potpisivanje sporazuma s Etno-mrežomПотпредседница Владе Републике Србије и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић 31. маја је изјавила да се потписивањем споразума о сарадњи са Етно-мрежом наставља заједнички рад на оснаживању жена, посебно оних са села.

Михајловић је, подсетивши на то да је заједнички рад започео иницијативом „Упослимо хиљаду жена у руралним подручјима”, представницама удружења поручила да је посао државе да учини све да оне имају могућност да се развијају у послу који раде.

Ви сте пример за то како можемо да унапредимо родну равноправност и у свим другим областима. Поносна сам на то што обележавамо двогодишњицу иницијативе која је дала резултате и на томе вам честитам, рекла је она.

Позивам све институције да нам се придруже, и то не само као купци ваших производа, већ и као партнери на пројекту, истакла је потпредседница Владе.

Председница УО Етно-мреже Виолета Јовановић подвукла је да је циљ иницијативе да се подигне свест јавности о положају жена на селу, али и да им се помогне да се усавршавају и да посао који обављају буде вреднован и плаћен.

Јовановић је исказала посебну захвалност потпредседници Владе, која је, како је нагласила, гласноговорник родне равноправности у Србији.

Она је упутила позив и свим другим институцијама да се придруже овој иницијативи, а посебно Министарству спољних послова, јер би традиционални српски производи требало да буду део протоколарних поклона у нашим амбасадама широм света.

Представница удружења „Панонке“ Марија Пауновић Чонтош пренела је захвалност Михајловић на томе што је, како је рекла, знала да препозна шта су вредности у Србији и да очување традиције није узалудан посао.

Представница Агенције УН за родну равноправност и оснаживање жена (UN Women) Јелена Секулић указала је на то да су жене на селу вишеструко маргинализоване, било да је реч о старијим или млађим женама, девојчицама или женама са инвалидитетом.

Наш заједнички циљ, како је подвукла, јесте да унапредимо положај жена у Србији како би оне постале равноправне чланице друштва.

Представница Швајцарског програма за сарадњу Драгана Тар истакла је да ова установа подржава производе са географским пореклом јер су они јединствени ресурс и Србија је једна од ретких земаља у Европи која тиме може да се похвали.

Према њеним речима, било да говоримо о пиротском ћилиму или шабачким пешкирима, златовезу, наша идеја је да на прави начин наградимо труд ових жена.

Представница привреде Патриша Ганон рекла је да је доласком у Србију из Ирске, одакле потиче, желела да види што више жена у бизнису и да због тога подржава рад представница Етно-мреже.

Креативност постоји, то видимо и у овом салону, само нам треба више храбрости и да подржимо једне друге, поручила је она.

Споразум о сарадњи потписан је у српском салону у Влади Србије, који је, на иницијативу Михајловић, опремљен традиционалним српским производима, које израђују жене са села и на тај начин чувају наше културно наслеђе.

Извор: www.srbija.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]