Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Резултати истраживања „Права детета на здраву животну средину у Републици Србији”

Објављено 17.09.2021.

Prava deteta na životnu sredinu u Republici Srbiji - rezultati istraživanja„Забрињавају ме проблеми који се зову ‘људи’. Ови проблеми су на неки начин недоказани јер им се баш ништа и никад не може објаснити. И ту је такође проблем што сви имамо различита мишљења и њих баш брига што ће ваздух бити загађен, што ће поток бити канализациони одвод, што животиње имају право да живе. Када им се све ово спомене, они само кажу да је боље да се ћути и не прича о томе јер ко зна шта се може десити. Ја баш мислим супротно.“ (девојчица, 15 година)

Центар за права детета спровео је истраживање „Права детета на здраву животну средину у Републици Србији“ са циљем да мапира изазове у остваривању права детета на здраву животну средину у Републици Србији, испита ставове деце и младих о степену остваривања овог права и  креира препоруке за даље унапређивање права детета на здраву животну средину.

Методологија истраживања се темељила на методи испитивања путем онлајн упитника за децу и фокус група са представницима Секретаријата за заштиту животне средине Града Београда, цивилног сектора, међународних организација, независних институција и представницима деце и младих. Онлајн упитник попунило је 432 деце узраста од 12 до 18 година из урбаних и руралних делова Србије из преко 20 градова и општина.

Недавно објављени налази истраживања показују да деца и млади имају изражену свест о важности заштите животне средине, негативним утицајима загађења животне средине и успостављању одрживог друштва. Међутим, један од основних изазова представља озбиљан ниво загађења животне средине у бројним местима у којима живе деца и млади, а као најчешћи извори загађења истичу се неадекватно управљање отпадом, загађење ваздуха, загађење воде, загађење хране и уништавање биодиверзитета. Узроци ових проблема налазе се у недовољно развијеном законодавном и стратешком оквиру и неефикасној примени до сада усвојених прописа и политика.

Истраживање показује да деца и млади најчешће нису укључени у процесе креирања и унапређивања локалних политика и да не познају довољно обавезе државе и садржај политика које се односе на одрживи развој, климатске промене, заштиту природе, заштиту биљних и животињских врста, одрживу исхрану, одрживу производњу и потрошњу, кружну економију, управљање отпадом, енергетску ефикасност и еколошке и зелене градове. Само 8,7% испитаника изјавило је да у месту у коме живе учествују у креирању локалних политика.

На основу добијених резултата, Центар је израдио бројне препоруке за унапређивање права детета на здраву животну средину. Неке од главних препорука односе се на израду анализе политика и законодавства Републике Србије из угла остваривања права детета на здраву животну средину, као и на утврђивање усклађености политика и законодавства са међународним стандардима. Такође је важно унапредити законодавни и стратешки оквир којим ће се обезбедити остваривање права детета на здраву животну средину, унапредити систем мониторинга и обезбедити ефикасна примена прописа, али и унапредити ниво капацитета свих професионалаца на националном и локалном нивоу, и подићи степен знања деце и младих о њиховим правима на здраву животну средину, стратешким политикама из ове области и начинима партиципације у креирању и заговарању локалних политика.

„Донео бих закон о забрани загађења ваздуха, допунио га новим мерама, попут ложења са одговарајућим средствима, забране вожње аутомобила са застарелим системима (дизел…), ограничења броја аутомобила у саобраћају, увођења бесплатних градских бицикала, обичних и оних на струју, ‘пошумљавања’ кровова и прављења кровних башти, зелених коридора између саобраћајних трака.“ (дечак, 17 година)

Право детета на здраву животну средину гарантовано је Конвенцијом о правима детета УН и другим међународним документима. Остваривање права детета на здраву животну средину представља основ за пуно остваривање бројних других права детета и истовремено обавезу држава да предузму мере ради спречавања загађења животне средине.

Истраживање је спроведено у оквиру пројекта „Права детета у политикама и пракси”, који Центар за права детета реализује у сарадњи са Save the Children International, а уз финансијску подршку Владе Шведске.

Кликните да преузмете резултате истраживања „Права детета на здраву животну средину у Републици Србији“ (.pdf).

Извор: cpd.org.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]