Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

UNICEF и партнери отворили прво потпуно инклузивно игралиште у Београду

Објављено 17.06.2021.

Otvoreno inkluzivno igrališteЗоран Радојичић, градоначелник Града Београда, Дејана Костадинова, директорка UNICEF-а у Србији, Стефан Лазаревић, генерални директор NCR Србија, и Златко Болић, генерални секретар Кошаркашког савеза Србије, отворили су прво потпуно инклузивно игралиште у Београду. Игралиште је осмишљено и опремљено тако да деца са сметњама у развоју и без њих могу заједно да се играју.

Инклузивно игралиште на Ади тек је друго игралиште у Србији које је изграђено на основу консултативног процеса са децом и њиховим породицама, у нади да ће игралиште служити као модел за будуће објекте за игру широм Србије.

„Постоји много дечијих игралишта у Београду и широм Србије, али није много њих у потпуности доступно деци са инвалидитетом, а ни потпуно инклузивно да обезбеди деци да могу да проводе време са другом децом на равноправној основи у учењу, интеракцији и забави. Драго нам је што сада имамо ово игралиште на Ади Циганлији, игралиште које је приступачно и омогућава деци са различитим врстама физичких, сензорних и интелектуалних сметњи да имају смислено искуство играња и учења са својим вршњацима. У исто време, родитељи деце са сметњама у развоју биће спремни и нестрпљиви да одведу своју децу на ово игралиште и уживају гледајући их како се играју сигурно и безбедно са другом децом. Ово је модел игралишта које ћемо изградити на новим локацијама и захваљујем UNICEF-у, NCR фондацији и Кошаркашком савезу Србије, као и нашој репрезентацији на сарадњи око ове важне иницијативе“, изјавио је Зоран Радојичић, градоначелник Града Београд.

Инклузивно игралиште у Београду је осмишљено у циљу промовисања социјалне интеграције деце са сметњама у развоју и без њих. На њему се налази љуљашка, 2 комплета музичких инструмената за свирање на отвореном за децу са сензорним сметњама, вртешка, три њихалице и кућица за игру.

UNICEF подржава посвећеност Србије изградњи инклузивнијег друштва за децу са сметњама у развоју.

„Инклузивно игралиште на Ади Циганлији је доступно и прикладно за свако дете. Истовремено, помоћи ће деци са сметњама у развоју и/или инвалидитетом да учествују у заједничким активностима са другом децом, да буду мање изолована и да се и они и њихове породице интегришу у заједницу. Инклузивно игралиште ће допринети смањењу стигме и дискриминације и неједнакост са којом се ова деца сусрећу. Наравно, да би се то постигло, неопходно је да се позабавимо основним покретачима неједнакости и уложимо у изградњу правичности! Ово инклузивно игралиште је корак у правом смеру“, изјавила је Дејана Костадинова, директорка UNICEF-а у Србији.

NCR фондација је препознала потребу за унапређењем социјалне инклузије деце са сметњама у развоју и склопила партнерство са UNICEF-ом у циљу моделирања и изградње инклузивних јавних игралишта у Србији.

„NCR је глобална корпорација у којој се различитости препознају и поштују. Ми негујемо инклузивно радно окружење у коме се према свим људима поступа на исти начин. У име корпорације, филантропске активности у локалним заједницама у којима NCR послује, подржава NCR фондација. Поносни смо што поново сарађујемо са UNICEF-ом на још једном значајном пројекту који има за циљ унапређење социјалне инклузије деце са сметњама у развоју у Србији. Поред игралишта које имамо част да данас отворимо, заједно са UNICEF-ом подржали смо и изградњу инклузивног игралишта у Ћићевцу – првог инклузивног игралишта у Србији које је изграђено по замисли деце. Наставићемо да подржавамо пројекте који доприносе побољшању живота деце са сметњама у развоју, јер свако дете заслужује шансу да превазиђе препреке са којима се суочава и постигне успех“, рекао је Стефан Лазаревић, генерални директор NCR Србија.

Инклузивна игралишта помажу да се интегришу деца са сметњама у развоју и њихове породице у њихове заједнице. Зато Кошаркашки савез Србије и кошаркашка репрезентација Србије подржавају ову иницијативу.

„У Србији постоји снажна спортска култура и она представља прилику деци да се развијају. Спорт, рекреација и игра имају бескрајан потенцијал у нашој земљи, као средство за развој и друштвене промене, уједно и за убрзање једнаког напретка сваког детета, а посебно за децу у најнеповољнијем положају. Драго ми је што је Кошаркашки савез Србије подржао UNICEF и желим да захвалим свим играчима репрезентације који су својим личним ангажманом допринели да се чује важна порука о укључивању деце и креирању једнаких могућности за игру и бављење спортом и рекреацијом“, изјавио је Златко Болић, генерални секретар Кошаркашког савеза Србије.

Пружањем инклузивних окружења и вештина деци свих способности да се самосталније заједно играју, деца ће се осећати збринуто, охрабрено, поштовано и активно током игре – како у физичком тако и у социјалном смислу – чиме настаје осећај заједништва код све деце.

Извор: www.unicef.org

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]