Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Социјална заштита и здравље

 

Ефикасном и добро усмереном социјалном и здравственом заштитом подразумева се скуп мера и програма којим се умањују последице социо-економских ризика, као што су болест, незапосленост, старост, инвалидитет. У те програме спадају различита материјална давања (пензије, надокнаде за незапослене, социјална помоћ и др.) и услуге (за старе, децу, породицу, особе са инвалидитетом и др.). У процесу приступања ЕУ од велике је важности усклађивање у области социјалне сигурности, засновано пре свега на поштовању људских права и смањењу неједнакости у друштву.

Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва активно учествује у осмишљавању праваца развоја и реформе система социјалне и здравствене заштите, кроз активности као што су: утврђивање индикатора за праћење социјалне уклјучености, мапирање услуга социјалне заштите на локалном нивоу, предлог реформе у области дуготрајне неге и социјалних пензија, предлог мера у области лишавања пословне способности и запошљавања особа са инвалидитетом и др.

Прочитајте најновије вести из области социјалне заштите и здравља.

Преузмите корисне публикације о темама социјалне заштите и здравља.

Образовање

 

Квалитетним и праведним образовањем се свакој особи пружа могућност за стицање знања и вештина, као предуслов за њихово активно учествовање у друштву и већу социјалну укљученост. У Србији су посебно важне реформе у домену инклузивног образовања, којим се обезбеђују једнаке шансе за образовање сваког појединца, без обзира на њихов социо-економски статус, етничко порекло, место становања, инвалидитет и др.

Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва активно учествује у осмишљавању праваца развоја и креирању политика у области образовања, а посебно у циљу побољшања положаја осетљивих група. Активности Тима укључују: подршку изради прописа и стратешких докумената, анализу и предлог мера додатне подршке ученицима из осетљивих група, унапређење образовне статистике, подршку унапређењу улоге ИКТ у образовању, као и пружање подршке изради и реализацији пројектних идеја партнера.

Прочитајте најновије вести из области образовања.

Преузмите корисне публикације о теми образовања.

Економски развој и запошљавање

 

Економско оснаживање сваког појединца, а посебно осетљивих група становништва, важан је фактор њихове социјалне укључености и активног учешћа у друштву. Запошљавање и укључивање на тржиште рада представља један од кључних предуслова социо-економске самосталности и преузимања одговорности за сопствени живот. Економске реформе треба да осигурају да сви региони, укључујући и рурална подручја, имају једнаке могућности за раст и развој.

Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва активно учествује у промовисању предузетничке културе, развијању различитих модела укључивања осетљивих група у економске активности, промоцији и развијању концепта социјалног предузетништва и активном укључивању на тржиште рада. Такође, Тим спроводи анализе ефеката јавних политика у овој области на основу података, и промовише системско праћење и унапређивање.

Прочитајте најновије вести из области економског развоја и запошљавања.

Преузмите корисне публикације о темама економског развоја и запошљавања.

Осетљиве групе и људска права

 

Појам људских права заснива се на идеји да сва лјудска бића уживају универзална права, а Република Србија је до данас заокружила нормативни оквир у области људских и мањинских права. Влада је стратешким документима и актуелним политикама утврдила следеће осетљиве групе становништва које се налазе под већим ризиком од социјалне искључености и сиромаштва: особе са инвалидитетом, деца, млади, жене, старије особе, припадници ромске националне мањине, необразована лица, незапослени, избегла и интерно расељена лица и становништво руралних средина.

Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва активно учествује у креирању политика усмерених ка побољшању положаја осетљивих група и поштовању људских и мањинских права, кроз активности као што су: анализе механизама и системских мера на националном и локалном нивоу, подршка изради стратешког и нормативног оквира, подршка изради пројектних идеја партнера итд.

Прочитајте најновије вести из области осетљивих група и људских права.

Преузмите корисне публикације о темама осетљивих група и људских права.

ЕУ интеграције

 

Европска унија посвећује велику пажњу унапређењу положаја осетљивих друштвених група у државама чланицама, али и у државама обухваћеним политиком проширења ЕУ. Стратегија Европа 2020, као главни стратешки документ ЕУ, садржи велики број смерница за постизање паметног, одрживог и инклузивног раста, које су релевантне и за државе које желе да постану чланице ЕУ а суочавају се са изазовима као што су сиромаштво и социјална искљученост. И друге европске организације баве се овим темама, на првом месту Савет Европе путем примене Ревидиране европске социјалне повеље.

Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва већ неколико година учествује у активностима које се одржавају у оквиру отвореног метода координације у области социјалне заштите и социјалног укључивања, којим се координира примена социјалног аспекта Стратегије Европа 2020. Поред тога, након почетка приступних преговора између Србије и ЕУ, представници Тима започели су учешће у релевантним преговарачким групама у оквиру тог процеса.

Прочитајте најновије вести из области ЕУ интеграција.

Преузмите корисне публикације о теми ЕУ интеграција.

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]