Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

ЕУ пројекти

Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва покренуо је web-страницу о конкурсима и пројектима намењеним социјалном укључивању и смањењу сиромаштва. Ова страна садржи информације о претходним пројектима, финансираним од стране ЕУ. Информације о актуелним конкурсима можете наћи на страни Конкурси.

Упутства/документа/презентације за помоћ при креирању предлога пројеката:

IPA

Инструмент за претприступну помоћ – IPA (енг. Instrument for Pre-Accession Assistance) је финансијски инструмент Европске уније намењен државама кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство у ЕУ. IPA је уведена 2007. године на основу IPA Уредбе, док се детаљније одредбе за управљање и спровођење налазе у оквиру Уредбе о спровођењу IPA. IPA је до сада била подељена на пет компоненти: Компонента I (Помоћ у транзицији и изградња институција) директно помаже државама да испуне критеријуме за приступање, док се кроз компоненту II (Прекогранична сарадња) финансира њихово учествовање у програмима прекограничне и транснационалне сарадње. Компонента III (Регионални развој), IV (Развој људских ресурса) и V (Рурални развој) треба да припреме државе кандидате да управљају делотворно и ефикасно инструментима за финансирање после приступања ЕУ. Новом IPA уредбом која је усвојена 16. марта 2014. године, уместо компоненти уведене су следеће IPA области: реформе у припреми за чланство у Унији и са тим повезана изградња институција и капацитета; социјално-економски и регионални развој; запошљавање, социјалне политике, образовање, унапређење родне равноправности и развој људских ресурса; пољопривреда и рурални развој; регионална и територијална сарадња.

Списку националних IPA пројеката за Републику Србију који се односе на социјално укључивање у периоду 2007-2013. године можете да приступите на овој страни.

Списку IPA пројеката цивилног друштва (одобрени ЕУ грантови за пројекте социјалног укључивања) које је подржао Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва можете да приступите на овој страни.

Поред националних програма у свакој земљи корисници, Европска комисија одобрава и средства за вишекорисничке програме (енг. IPA Multi-beneficiary Programme). Програмом се финансирају пројекти регионалне или хоризонталне природе (нпр. подршка Савету за регионалну сарадњу) и њима управља Европска комисија на централизовани начин. Хоризонтални програми су усмерени на заједничке потребе у неколико земаља корисница IPA програма, док се регионалним програмима олакшава процес регионалне сарадње међу државама корисницама.

Списку MB IPA пројеката који се односе на социјално укључивање у периоду 2007-2013. године можете да приступите на овој страни.

Програми Европске уније

ПРОГРЕС: Европски парламент и Савет министара усвојили су 24. октобра 2006. године Одлуку бр. 1672/2006/EZ о оснивању Програма за запошљавање и социјалну солидарност Европске заједнице „Прогрес” за период 2007-2013. године (енг. Programme for Employment and Social Solidarity – PROGRESS). Основни циљ Програма је да омогући Заједници да обави задатке и изврши овлашћења која су јој додељена оснивачким уговорима, а у делокругу надлежности у домену запошљавања и социјалних питања. Поред земаља чланица Европске уније, према члану 16. Одлуке који се односи на учешће трећих земаља, у Програму могу да учествују и: земље EFTA/EEA, земље кандидати и потенцијални кандидати за чланство у ЕУ. Укупан буџет Програма износи 743,25 милиона евра. Програм финансира аналитичке активности, међусобно учење, едукације, подизање свести, ширење информација и пружа програмску подршку за главне актере.

ТЕМПУС IV: Темпус је програм Европске уније који помаже реформу и модернизацију високог образовања у партнерским земљама и један је од најстаријих и најуспешнијих програма сарадње ЕУ. Програм помаже да образовни системи партнерских земаља остваре ненаметнуто прихватање трендова развоја високог образовања ЕУ који проистичу из Лисабонске агенде и Болоњског процеса. Програм финансира пројекте у којима учествују институције високог образовања из ЕУ и 26 партнерских земаља. Шири циљеви Програма су: унапређење квалитета високог образовања у партнерским земљама и отварања према потребама тржишта рада и друштва уопште; изградња капацитета институција високог образовања у партнерским земљама, посебно њиховог капацитета за међународну сарадњу и континуирани процес модернизације. Специфични циљеви Програма су: превазилажење фрагментираности система високог образовања, унапређење интердисциплинарности и транс-дисциплинарности, побољшање запошљивости људи са универзитетском дипломом, допринос томе да Европски простор високог образовања постане препознатљивији и атрактивнији у целом свету; реципрочни развој људских ресурса; унапређење међусобног разумевања између народа и култура ЕУ и партнерских земаља.

EIDHR: Европски инструмент за демократију и људска права (EIDHR) је један од најстаријих европских програма чији је циљ да подржи развој и јачање демократије широм света. У Србији се EIDHR програм одвија још од 1996. године.

Списку пројеката финансираних од стране програма Европске уније које је подржао Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва можете да приступите на овој страни.

 

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]