Крајем седамдесетих година XX века Еуростат је у сарадњи са представницима земаља чланица развио Европски систем интегрисаних статистичких података о социјалној заштити (ESSPROS) као одговор на потребу за специфичним инструментом за статистичко праћење социјалне заштите у земљама чланицама ЕУ.
Подаци за Републику Србију од 2010. године се редовно прикупљају и објављују на сајту Еуростата.
ESSPROS је заједнички оквир који омогућава међународно поређење административних националних података о социјалној заштити. Он пружа кохерентно поређење података о социјалним давањима домаћинствима и њиховом финансирању између европских земаља.
Прикупљене информације односе се на расходе намењене социјалној заштити, примања и издатке, кориснике пензија и нето социјална давања.
ESSPROS се састоји од централног система и два модула. Централни систем садржи годишње податке почев од 1990. године, док модули садрже додатне статистичке податке о појединим аспектима социјалне заштите:
- модул о корисницима пензија,
- модул о нето социјалним давањима.
Како би се унапредио систем праћења и мерења свих димензија социјалне искључености, неопходно је усагласити и систем за прикупљање података о социјалној заштити на административном нивоу са стандардима ЕУ. Први корак ка усаглашавању система је компаративна анализа која треба да пружи основне информације о тренутном степену усаглашености/неусаглашености нашег административног система са стандардима ЕУ, као и додатно изграђивање капацитета и институционалних решења за потпуно успостављање ESSPROS система.
Више о расходима за социјалну заштиту у Републици Србији:
- Трећи национални извештај о социјалном укључивању и смањењу сиромаштва у Републици Србији за период 2014-2017. године
- Други национални извештај о социјалном укључивању и смањењу сиромаштва
- Први национални извештај о социјалном укључивању и смањењу сиромаштва
Више информација о Систему интегрисаних статистичких података о социјалној заштити (ESSPROS):