Основни правци развоја Републике Србије дефинисани су „кровним” стратешким документима у које спадају: Национални програм за усвајање правних тековина Европске уније (2013-2016), Фискална стратегија за 2014. годину са пројекцијама за 2015. и 2016. годину, Стратегија и политика развоја индустрије Републике Србије од 2011. до 2020. године, Стратегија реформе јавне управе у Републици Србији и друге.
Република Србија нема свеобухватну стратегију у области људских ресурса и друштвеног развоја. Стратегија за смањење сиромаштва у Србији испунила је свој циљ, а то је да се сиромаштво преполови у периоду од 2003. до 2008. године.
На основу Стратегије проширења Европске уније 2013-2014, Европска комисија је покренула нови процес којим ће за земље у процесу приступања бити утврђени и праћени приоритети у области запошљавања и социјалне политике – Програм реформи политике запошљавања и социјалне политике (Employment and Social Reform Programme – ESRP). Примена ESRP ће бити стратешки процес, структуриран по моделу Стратегије „Европа 2020“ коју примењују државе чланице и који ће пратити процес европских интеграција као главни механизам за дијалог о приоритетима Републике Србије у области социјалне политике и запошљавања у процесу приступања ЕУ. Процес израде ESRP у Републици Србији званично је започет у септембру 2013. године и његово усвајање од стране Владе Републике Србије очекује се крајем 2014. године. Европска комисија ће пратити процес примене овог програма на годишњем нивоу, како кроз годишње извештаје о напретку, тако и кроз тематске састанке и конференције. Програм реформи политике запошљавања и социјалне политике обухвата пре свега тржиште рада и запошљавање, људски капитал и вештине, социјално укључивање и социјалну заштиту, као и изазове у систему пензија и здравља. Посебно тежиште ће бити на запошљавању младих, због изузетно високе стопе незапослености младих.
Када је реч о секторским стратегијама, стратешки оквир Републике Србије чини 91 секторска и 14 међусекторских стратегија, од чега 25 стратегија у сектору који се тиче људских ресурса и друштвеног развоја. Од релевантних међусекторских стратегија за политике социјалног укључивања најзначајније су: Стратегија превенције и заштите од дискриминације, Стратегија за унапређивање положаја Рома у Републици Србији и Национална стратегија за побољшање положаја жена и унапређивање родне равноправности.