Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Конституисана радна група за израду посебног Акционог плана за националне мањине

Објављено 07.04.2015.

savet_nacionalne_manjineУ Палати Србија је 7. априла одржан први састанак радне групе, са циљем израде посебног Акционог плана за имплеменатацију постојећег нормативног оквира за заштиту националних мањина.

Тања Мишчевић, шефица Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Републике Србије Европској унији, истакла је да Акциони план треба да одговори на препоруке ЕУ, како би се обезбедило континуирано побољшање положаја припадника националних мањина. „Ово је прави моменат за формирање радне групе, и захтеваће доста консултација, састанака и договора, како би овај доумент био на најбољи могући начин имплементиран.“

Директорка Владине Канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић је поручила да ће Канцеларија свим својим капацитетима пружити подршку током израде овог значајног документа, и наставити да координира између министарстава Владе и онога што се дешава у пракси. Пауновић је подсетила да је координација националних савета била кључни партнер у размени информација са националним саветима, додајући да је координација гаранција да ће читав процес израде документа бити транспарентан и да ће у његов рад бити укључени национални савети. „Мора се прецизно утврдити методологија и динамика израде самог Акционог плана“, наводи Пауновић, која је овом приликом позвала све заинтересоване да узму учешће како би овај изазован посао био квалитетно завршен.

Према речима Чедомира Бацковића, помоћника Министра правде и шефа преговарачке групе за поглавље 23. преговора са ЕУ и председника радне групе, Акциони план мора бити пре свега спроводљив и реално остварив у наредном периоду, имајући у виду да квалитет плана умногоме може одредити ритам отварања поглавља 23. С обзиром да се то поглавље односи и на питања основних права, он је нагласио да је потребна већа заштита уживања људских права и да ће Србија уложити напоре како би унапредила положај националних мањина. У складу са тиме, истакао је да ће се акционим планом посветити пуна пажња важним аспектима заштите људских права и борбе против дискрминације и тиме обезбедити виши ниво заштите и лакше остваривање права припадника националних мањина. „Циљ је да се исправи разлика између теорије и праксе“, оценио је Бацковић, истичући да је нормативни оквир похваљен од стране Савета Европе, али примена истог може значајно да се унапреди.

Иван Бошњак, државни секретар у Министарству државне управе и локалне самоуправе је нагласио да је Акциони план прилика да све што је добро написано у закону, кроз мерљиве резултате, буде имплементирано. Он је напоменуо да је Савет за националне мањине поново активан, и да је на челу Савета премијер Александар Вучић.

На састанку су присуствовали представници националних савета националних мањина, представници државних органа и институција, као и представници међународних и невладиних организација.

Извор: www.ljudskaprava.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]