Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије (SIPRU) објављује анализу Доступност услуга и мера подршке за децу ромске националности на локалном нивоу. Анализа обухвата услуге које су доступне деци до 18 година старости у области социјалне, образовне и здравствене заштите, као и услуге/мере које спречавају дискриминацију деце ромске националности.
Као један од доприноса праћењу спровођења Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период од 2016. до 2025. године, Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва, у сарадњи са Саветом за права детета Владе Републике Србије, покренуо је израду ове анализе са циљем да пружи одговор на следећа кључна питања:
- Да ли стратешки и законски оквир у Републици Србији даје основ за унапређење положаја деце ромске националности?
- Шта су предуслови за испуњавање стратешких и законских приоритета на локалном нивоу за унапређење положаја деце ромске националности?
- Који су кључни изазови и капацитети за развој, спровођење и праћење услуга и мера за децу ромске националности на локалном нивоу?
Основни налази и препоруке настали су на основу:
- анализе законске регулативе и јавних политика на националном и локалном нивоу;
- анализе стратешког и институционалног оквира на националном и локалном нивоу;
- анализе кључних налаза истраживања и извештаја релевантних домаћих и међународних институција и организација;
- идентификовања изазова у спровођењу, управљању и координацији система подршке на локалном нивоу.
Имајући у виду да значајан део активности и услуга за децу пружају организације цивилног друштва (ОЦД), Тим је спровео онлајн истраживање о: услугама/активностима које организације реализују на нивоу својих локалних заједница, карактеристикама деце која су обухваћена активностима, капацитетима и изазовима с којима се сусрећу организације у свом раду.
Прикупљени су и анализирани одговори 61 ОЦД које пружају услуге за децу ромске националности на локалном нивоу. Највећи број организација цивилног друштва (више од 60%) које су учествовале у овом истраживању поседују вишегодишње искуство у раду с децом из ромске заједнице (више од 10 година континуираног рада).
На основу анализе садржаја релевантних докумената на националном и локалном нивоу и на основу истраживања с представницима организација цивилног друштва, настале су препоруке за унапређење доступности мера подршке за децу ромске националности на локалном нивоу, како би се обезбедила ефикаснија примена националних стратешких опредељења и унапредио положај деце ромске националности у Републици Србији.
У овој анализи није приказана исцрпна листа система подршке за децу ромске националности на националном и локалном нивоу, а кључни циљ није био мапирање свих постојећих мера подршке, већ идентификовање кључних аспеката који утичу како на доступност услуга, тако и на праћење ефеката спровођења мера подршке, пре свега на локалном нивоу.
Оставите коментар