Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Одржан састанак заједничког одбора ЕУ-Србија за праћење IPA

Објављено 22.02.2017.

odbor_ipaСастанку Заједничког одбора ЕУ-Србија за праћење IPA, који је одржан 21. фебруара у Палати Србија, копредседавале су Јадранка Јоксимовић, министар задужен за европске интеграције, и Хеновева Руис Калавера, директорка за Западни Балкан у Генералном директорату за суседство и политику проширења Европске комисије.

Састанак је био посвећен реализацији постојећих пројеката које финансира ЕУ, као и припремама за будућу финансијску помоћ ЕУ. Истакнута је важност националних секторских политика и стратегија које подупиру ефикасно коришћење помоћи Европске уније, Јединствене листе приоритетних инфраструктурних пројеката и Националног одбора за инвестиције, као примера добре праксе у региону.

Министар задужен за европске интеграције и национални IPA координатор, нагласила је да је много тога је урађено у процесу програмирања и спровођења IPA програма, али да је важно указати и  на изазове који се јављају у њиховој реализацији, као и на решеност Републике Србије да у потпуности сарађује са партнерима са циљем квалитетног и ефикасног управљања IPA фондовима.

„У том контексту, Одбор за праћење IPA, дошао је до врло конкретних и оперативних закључака који ће помоћи да се резултати постижу на ефикаснији начин“, истакла је министар Јоксимовић.

Директорка Европске комисије Хеновева Руис Калавера је истакла да Србија чврсто стоји на свом путу ка Европској унији. „Ефикасно коришћење фондова ЕУ је од кључне важности како би грађани Србије могли да имају реалне користи од реформи и пре и после приступања. Заједнички је задатак Србије и ЕУ да то и остваре“, рекла је Калавера.

Учесници  састанка су нагласили потребу за даљим јачањем домаћих институција које управљају финансијском помоћи ЕУ, као и важност да се задрже обучени државни службеници који раде на овим пословима. Подржани су напори Министарства финансија да се убрзају реализација помоћи ЕУ и припреме за IPARD програм (Инструмент за претприступну помоћ за рурални развој), који ће помоћи пољопривредницима и стимулисати рурални развој.

Одбор је позвао све надлежне институције да превазиђу застоје у реализацији инвестиционих пројеката локалних самоуправа који се односе на отпад и отпадне воде, како би у будућности могли добро да се искористе већи фондови за еколошке пројекте.

Одбор је нагласио и значај програма прекограничне сарадње и поздравио започињање програма са Бившом Југословенском Републиком Македонијом.

Одбор за праћење IPA састаје се једном годишње како би пратио спровођење финансијске помоћи Србији и реализацију пројеката у оквиру IPA – главног финансијског инструмента Европске уније за помоћ Србији. У оквиру IPA, Србија би требало да добије суму од 1,5 милијарди евра у периоду од 2014. до 2020. године.

ЕУ је убедљиво највећи донатор у Србији и у протеклих 16 година је донирала више од три милијарде евра бесповратних средстава у оквиру IPA и других финансијских инструмената за најразличитије области, од економског и социјалног развоја, преко образовања, животне средине, иновација и предузетништва, и пољопривреде, до владавине права и реформе јавне управе.

Извор: www.seio.gov.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]