Конференција под називом „Представљање примера добре праксе: информисање грађана и грађанки о правима и услугама у сектору социјалне заштите“, коју су организовали Покрајински секретаријат за социјалну политику, демографију и равноправност полова АП Војводине, Покрајински завод за социјалну заштиту АП Војводине и Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, одржана је 12. децембра у Новом Саду.
Циљ конференције био је да допринесе унапређењу информисања грађана и грађанки из остељивих група о правима и услугама у систему социјалне заштите, као и да се том приликом прикажу примери добре праксе центара за социјални рад са територије АП Војводине (Нови Сад, Стара Пазова, Бачки Петровац, Вршац и Апатин).
На конференцији су говорили Предраг Вулетић, покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова, Слађана Чабрић, вршитељка помоћника министра – Сектор за бригу о породици и социјалну заштиту, Татијана Грнчарски, директорка Покрајинског завода за социјалну заштиту, Биљана Младеновић, заменица менаџерке и економска аналитичарка у Тиму за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Републике Србије, као и директори и стручни радници центара за социјални рад.
Биљана Младеновић је на конференцији представила податке о информисаности грађана о новчаним давањима за смањење сиромаштва и њиховој доступности. Како је навела, подаци показују да је о новчаној социјалној помоћи, дечијем додатку, једнократној новчаној помоћи, туђој нези и помоћи исподпросечно информисана популација која припада најсиромашнијем квинтилу становништва, као популација која живи у домаћинствима чији је носилац без образовања. Такође, подаци указују да је одговор јединица локалнe самоуправe различит – наиме, при приближно истим стопама ризика сиромаштва, кроз новчану социјалну помоћ бива заштићен значајано различит удео популације у различитим деловима Србије.
„Када је реч о уделу издвајања за једнократну новчану помоћ, као расходу локалног нивоа, Београд издваја приближно колико укупно износи сума издвајања половине сиромашнијих локалних самоуправа“, казала је Младеновић и објаснила да неједнак ниво издвајања у великој мери прати економску снагу јединице локалне самоуправе.
Конференција која је окупила више од 50 учесника и учесница организована је уз подршку Швајцарске Конфедерације.
Оставите коментар