Тим потпредседника Владе за имплементацију стратегије за смањење сиромаштва, Републички завод за статистику и Министарство науке Републике Србије иницирали су пројекат под називом: Анализа карактеристика сиромаштва у Србији. Основни циљ овог пројекта, био је да подржи израду анализа које могу унапредити сагледавање фактора и ризика сиромаштва у Србији. Циљ пројекта био је такође и унапређење истраживачке праксе у земљи, коришћење постојеће истраживачке грађе, као и подстицај истраживачима/ицама на почетку каријере да унапреде своје капацитете у области анализе карактеристика сиромаштва.
У мају месецу 2008. године, Републички завод за статистику Србије објавио је Студију о животном стандарду – Србија 2002-2007. Анализе приказане у студији заснивају се на подацима из Анкета о животном стандарду (АЖС) из 2002, 2003. и 2007. године. Подаци о сиромаштву и животном стандарду посматрају се као део информационог система који Влади Србије и њеним министарствима помаже у доношењу одлука. Статистички подаци о сиромаштву су од суштинског значаја за процесе стратешког планирања које предузима Влада Србије, за праћење ефикасности и резултата имплементације донетих стратешких мера, као и за одговорно вођење политика везаних за социо-економски развој.
Статистички систем Србије значајно је унапређен у периоду између 2003. и 2008. године. Предлогом закона о статистици, Републичком заводу за статистику су додељена овлашћења и право да прати кретање сиромаштва у Србији, како би се идентификовале најосетљивије групе становништва и главни фактори ризика сиромаштва. Побољшан је приступ подацима, сирови подаци Анкете о животном стандарду су доступни јавности, а сама реализација истраживања допринела је побољшању везе између званичне статистике и корисника података.
Студија о животном стандарду пружа обиље података, али сам извештај не приказује све димензије и карактеристике сиромаштва у Србији.
У оквиру пројекта: Анализа карактеристика сиромаштва у Србији, реализовано је 13 истраживачких пројеката и обухваћене су следеће теме:
- Ефекти реализованих обука за одрасле у сарадњи Центра за континуирано образовање одраслих, Центра за транзицију запослених РТБ Бор и Националне службе за запошљавање у Бору;
- Репродукција социјалне неједнакости кроз образовне транзиције;
- Сиромаштво међу пензионерима и старима (65+) без пензија;
- Интеграција расељених лица;
- Самохрано родитељство и сиромаштво;
- Социјална искљученост као феномен вишеструке депривације
- Акционо истраживање потреба младих у сеоским срединама;
- Високо образовање и механизми подршке (стипендије, студенстки домови) за рањиве групе и етничке мањине;
- Социо-економски и демографски корелати учешцћа у средњешколском образовању;
- Процена социјалне и здравствене сигурности жена (65+) у сеоским срединама: Општине Ниш и Крагујевац;
- Деца са сметњама у развоју – од пасивних прималаца/тељки услуга до активних учесника/ца у животу заједнице;
- Ефикасност и правичност система студенстког стандарда;
- Шта проузрокује сиромаштво, а шта га умањује – Динамика потрошње у Србији.
Овај зборник обухвата девет реализованих истраживања, а сва истраживања биће објављена на интернет страници Мреже истраживача социјалних прилика, http://www.mrezaisp.org
Документ “Аналииза карактеристика сиромаштва у Србији” можете преузети овде:
Оставите коментар