Са циљем да се подрже библиотеке у Србији и Хрватској да буду модерни центри знања у својим локалним заједницама IAN Међународна мрежа помоћи из Београда и Градска књижница и читаоница из Винковаца започеле су 1. новембра пројекат Библиотеке за ново доба.
Пројекат се финансира из IPA средстава прекограничног програма Србија-Хрватска, а поред водећих партнера у спровођењу пројекта учествују и партнерске библиотеке „Др Ђорђе Натошевић” из Инђије, „Доситеј Обрадовић” из Старе Пазове и Народна библиотека Кула са српске стране и Градска књижица Вуковар, Опћинска народна књижница Дреновци, Градска књижница Жупања, и Градска књижница и читаоница Илок са хрватске стране.
Пројект подржавају и сарадници: Тим за социјално укључивање и смањење сиромаштва при Кабинету потпредседника Владе Србије за европске интеграције, општине Кула и Инђија, тржиште рада – Национална служба за запошљавање Стара Пазова и Град Винковци.
Активности су усмерене на развијање капацитета библиотека и подршку прекограничној размени искустава и знања између српских и хрватских библиотека.
Укупно 10 библиотека биће опремљено адекватним техничким уређајима. Поред тога, 24 библиотекара из Србије и Хрватске похађаће обуку за „е-Библиотекара“ како би стекли вештине за пружање подршке члановима библиотеке у коришћењу рачунара, интернета и других дигиталних ресурса библиотеке, као и организовање едукативних курсева. Библиотекари ће у оквиру ове едукације стећи и међународно признати ECDL сертификат тзв. Европску компјутерску возачку дозволу. Након ове обуке библиотекара биће пилотиране нове услуге у библиотекама за маргинализоване групе – незапослене младе, особе са инвалидитетом и старије грађане. Њима ће, у складу са потребама, бити доступне бесплатне обуке за рад на рачунару као и курсеви социјалних вештина усмерених на успешнију потрагу за послом (писање CV-а, онлајн претрага послова и конкурисање, интервју са послодавцима, комуникацијске вештине).
Важна компонента пројекта која ће прожимати све активности јесу радионице на којима ће библиотеке са једне и друге стране границе учити једне од других, развијати интеркултуралну сарадњу, размењивати књиге и мултимедијалне материјале, градити локална и регионална партнерства у циљу подршке социјалној, културној и дигиталној инклузији грађана. Пројекат индиректно подстиче унапређење продуктивности, умрежавање и лично напредовање свих грађана. Промоцијом прекограничнесарадње пројекат ће допринети и развоју добросуседских односа међу локалним заједницама.
Оставите коментар