Четврта евалуација Кодекса поступања за борбу против незаконитог говора мржње на интернету ЕУ је показала да ова иницијатива Комисије доноси добре резултате. Информатичке компаније сада у року од 24 сата провере 89 одсто означеног садржаја, а уклоне 72 одсто садржаја који се сматра незаконитим говором мржње. То је значајно више него 2016. када је Кодекс тек уведен и кад су ти постоци износили само 40, односно 28 одсто. Предузећа, међутим, сада треба да унапреде повратне информације за кориснике и кориснице.
Потпредседник Европске комисије надлежан за јединствено дигитално тржиште, Андрус Ансип, изјавио је: „Данашња евалуација је показала да сарадња између предузећа и цивилног друштва доноси резултате. Предузећа сада у року од 24 сата провере 89 одсто означеног садржаја и одмах реагују како би га, уколико има потребе, уклонила. Те бројке су се у поређењу с 2016. више него удвостручиле. Још је важније што Кодекс функционише јер поштује слободу изражавања. На интернету се једним кликом размењују мишљења и проналазе информације. Нико не би требало да се осећа небезбедно нити угрожено због тога што незаконит говор мржње није уклоњен.”
Вера Јурова, комесарка за правосуђе, заштиту потрошача и родну равноправност, изјавила је: „Незаконити говор мржње на интернету није само кривично дело, него и претња слободи говора и демократском ангажману. Кодекс поступања за борбу против незаконитог говора мржње на интернету сам покренула у мају 2016. јер је по том питању требало хитно нешто учинити. Две и по године касније пронашли смо прави приступ и успоставили европски стандард за решавање тог озбиљног проблема, не чинећи притом никакву штету слободи говора.”
За више информација погледајте саопштење за медије и брошуру са питањима и одговорима. У овом информативном листу ћете наћи преглед кључних закључака четвртог круга праћења Кодекса, док се у овом налази кратак преглед доситгнућа Кодекса од његовог покретања до данас.
Извор: europa.rs
Оставите коментар