„Стартап“ компаније у Грчкој раде на иновативним решењима за награђивање потрошача који рециклирају, што би требало да помогне да се надомести мањак „културе рециклирања“ у земљи која заостаје за другим чланицама ЕУ по стопи рециклаже. Активисти за заштиту природне средине поздрављају све акције усмерене на повећање рециклирања али истичу да локалне власти и грађани морају више да се укључе.
Европска унија тражи од чланица да до 2020. достигну циљ да се 50% комуналног отпада рециклира.
Према подацима Европске агенције за природну средину (EEA), тренутно се у Грчкој рециклира само 16% отпада из домаћинстава, далеко испод просека ЕУ од 28%.
У Атини, граду са готово пет милиона становника, рециклира се само 13% отпада, објавила је недавно агенција АФП.
Неуспех плавих канти
Димитрис Ибрахим, шеф кампање организације Гринпис Грчка (Greenpeace Greece), рекао је за EurActiv.com да не постоји континуитет политике управљања отпадом.
Грчка је концепт „плавх канти“ увела 2003. Међутим, резутати су слаби због слабе еколошке свести.
„С једне стране, грађани се нису укључили“, каже активиста Гринписа и указује на „политичку одговорност“ за слабу „културу рециклирања“ у Грчкој. „С друге стране, не постоје структуре“, рекао је Ибрахим додајући да је и економска криза имала своју улогу.
„Сакупљачи често из плавих канти ваде производе који су вреднији и то представља проблем“, казао је Гринписов активиста.
Иновативна решења
Више грчких „стартап“ компанија ради на иновативним решењима са жељом да помогне да се код грађана развије „култура рециклирања“.
„Стартап“ компанија Сајклфај (Cyclefi) развила је иновативну технологију праћења и механизам награђивања који спаја оне који одлажу отпад у торбе за рециклажу са онима који га прикупљају.
„Упитници које су попуњавали грађани показали су да они не верују у потпуности у ефикасност плавих канти“, рекао је за EurActiv кооснивач Сајклфаја Еви Фрери.
„Недостатак поверења у процес, уз недовољно познавање (питања рециклаже), вероватно су главни разлози што је стопа рециклирања у нашим градовима данас мала“, додао је Фрери.
Сајклфајов систем подразумева ознаке са јединственим QR кодовима прикачене на наранџасте кесе за прикупљање материјала за рециклирање. Захваљујући њима, знаће се од кога потиче материјал за рециклирање.
Корисници Сајклфајовог система само треба да се пријаве на „онлајн“ платформу и добиће ознаку са кодом коју могу да залепе на своју кесу са материјалом за рециклирање.
У постројењу за рециклажу, сваки пут када Сајклфај нађе ознаку, његовом власнику на профил ће се додавати поени које може да употреби код одређених партнера у пројекту (нпр. у супермаркетима).
„Све што доприноси развоју ‘културе рециклирања’ и подизању свести грађана топло поздрављамо“, рекао је Ибрахим али и упозорио да „стартапови“ не могу да преузму пуну контролу над управљањем отпадом и да локалне власти и грађани морају да се укључе.
Извор: EurActiv.rs
Оставите коментар