За децу узраста од пет и по до шест и по година, која бораве у прихватним центрима за мигранте у Србији, од ове школске године први пут почиње обавезни припремни предшколски програм. Ове године у програму је 38, од укупно 333 деце која су већ распоређена у основне школе.
Систематски прегледи будућих предшколаца из мигрантских центара су у току у домовима здравља, а реализују се у сарадњи са Министарством здравља.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја прошле школске године омогућило је да сва деца основношколског узраста, која су била у прихватним центрима за мигранте, похађају наставу.
Донето је Стручно упутство за укључивање ученика избеглица/тражилаца азила у систем образовања и васпитања, којим је прописано да школа мора да припреми и реализује План подршке деци мигрантима.
Школе су у обавези да припреме програм адаптације и превладавања стреса, као и програм убрзаног учења српског језика на допунским часовима. Тај приступ показао се веома ефикасним и омогућио да сва деца проговоре српски језик. Обавеза наставника и наставница је да планирају и прилагођавање распореда похађања наставе, дидактичког материјала, као и метода и начина рада.
У образовни систем Републике Србије сукцесивно је било укључено око 1.000 деце, а наставници/е су оснажени кроз обуке које је Министарство просвете, науке и технолошког развоја реализовало у 2017/18. години у сарадњи са UNICEF-ом и невладиним сектором.
Од октобра ове године Министарство просвете, науке и технолошког развоја наставиће са подршком школама организовањем нових обука и подршком школама које су одговориле на јавни позив за добијање гранта из средстава MADAD 2 пројекта како би унапредили рад са децом/ученицима у тој области.
Приручник за примену Стручног упутства може се наћи на овој страници.
Извор: www.mpn.gov.rs
Оставите коментар