Предузетници се не рађају, већ стварају – заједничка је порука коју су 25. септембра 2013. године пренели представници државних институција, корпоративног сектора, међународних организација, Европске комисије, наставника и асоцијација предузетника на панел дискусији “Значај предузетничког образовања у креирању промена друштва” у Привредној комори Србије.
Панел дискусију реализовала је организација Достигнућа младих у Србији, уз подршку Америчке агенције за међународни развој, фондације Friedrich Ebert, Министарства привреде и Привредне коморе Србије, и централни национални догађај Европске недеље малих и средњих предузећа којом координише Европска комисија.
Представник Европске комисије, Симоне Балдасари, изјавио је да је за привреду земље изузетно важно да промовише успешне предузетнике и унапреди пословни амбијент за њихов развој. Предузетништво је комбинација самоуверености, вештина и знања а младим предузетницима у Србији то сигурно не мањка, рекао је Балдасари.
“Не треба сви да постану предузетници, али сви треба да развијамо предузетничке вештине. Образовни систем у Србији мора да се повеже са приватним сектором како би захтеви тржишта одговарали образовним профилима”, изјавио је Дарко Радичанин, извршни директор Достигнућа младих у Србији.
Помоћница министра привреде, Нина Самарџић, истакла је да радити са младим људима значи пружити им помоћ али и пазити да их не оптеретимо својим страховима. Поред постојећих, помоћница министра најавила је и будуће програме подршке српским предузетницима и онима који то желе да постану.
“Предузетничко образовање је неопходно у свим школама али је потребно и да компаније подстакну своје запослене да буду предузимљивији, како на личном тако и на пословном плану”, рекла је Диана Глигоријевић, председница удружења Послодавац.
На скупу су између осталих говорили и помоћник министра просвете, Љубиша Антонијевић, оснивач компаније Buck, Дарко Будеч, члан УО NALED-а, Мирослав Милетић, помоћница министра омладине и спорта, Снежана Клашња и шефица канцеларије за економски развој USAID-а, Сузан Кутор.
Више од 150 учесника потписало је документ са сетом препорука за институционалну подршку предузетничком образовању које ће бити прослеђено свим релевантним институцијама у земљи задуженим за промовисање предузетничког духа и спровођење образовних програма из области предузетништва.
Извор: www.ja-serbia.org
Оставите коментар