Vlada republike SrbijeВлада Републике Србије

Jezici

Европска комисија развила нови алат за подршку дигиталном подучавању и учењу у школама

Објављено 29.10.2018.

SELFIEЕвропска комисија је представила нови алат којим ће свим школама у ЕУ, Русији, Грузији и Србији помоћи да преиспитају употребу дигиталних технологија у подучавању и учењу. Пројекат SELFIE (Self-reflection on Effective Learning by Fostering the use of Innovative Educational Technologies, промишљање о делотворном учењу кроз промоцију употребе иновативних образовних технологија) доступан је за 76,7 милиона ученика/ца и наставника/ца у 250.000 школа у ЕУ, а учешће у њему је добровољно. Засад функционише на 24 званична језика ЕУ, а друге језичке верзије ће бити накнадно уведене. Све заинтересоване школе (старији разреди основних школа и средње школе) могу да се пријаве на платформи SELFIE и да анализирају сопствени рад у тој области. Комисија се нада да ће у пројекту до краја 2019. учествовати милион ученика/ца, наставника/ца и директора/ки. (…)

SELFIE је једна од 11 иницијатива из Акционог плана за дигитално образовање, који је Комисија представила у јануару ове године. Циљ акционог плана је да се побољшају дигиталне вештине у Европи и подржи иновативна примена дигиталних технологија у подучавању и учењу.

Како функционише SELFIE?

Када школа одлучи да се укључи у пројекат SELFIE, ученици/е, директор/ка и наставници/е оцењују низ тврдњи којима се истражује употреба технологије у подучавању и учењу. Алат се састоји из више модула, па школе могу да бирају између понуђених тврдњи и додати до осам прилагођених питања која одговарају њиховим потребама и приоритетима. За то је довољно издвојити нешто мање од пола сата. Након тога школа добија прилагођени извештај с резултатима. Он се може употребити за дијалог у школској заједници о томе како би дигитална технологија могла још боље да се искористи при учењу. На пример, постоји могућност организовања посебних тренинга за наставнике/це или ученике/це на тему безбедности на интернету. Сви одговори су анонимни, а лични подаци се не прикупљају. Резултати се неће користити за рангирање школа или образовних система.

Наредни кораци

SELFIE је већ доступан у школама у Србији, а почетком следеће године ће бити доступан и у свим земљама Западног Балкана. Прва конференција о пројекту SELFIE биће одржана у Мадриду 4. и 5. априла 2019. у сарадњи са шпанским министарством образовања. У њој ће учествовати школе из целе Европе које користе овај алат, а њихова искуства и утисци ће послужити за његово усавршавање.

Комисија ће припремити и попратне материјале за школе како би им помогла да након учешћа повећају коришћење дигиталних технологија. Осим тога, истражују се и могуће синергије с постојећим мрежама наставника и школа, нарочито с платформом eTwinning, која се финансира из програма Еразмус+ и временом је прерасла у највећу мрежу наставника/ца на свету.

Контекст

(…) Комисија је при развоју алата SELFIE сарађивала с министарствима образовања и стручњацима за дигитално образовање из целе Европе. Међу партнерским институцијама су Европска фондација за обукуЕвропски центар за развој стручног оспособљавања, те UNESCO-ов Институт за информационе технологије у образовању.

Првобитна верзија алата тестирана је прошле године у 650 школа у 14 земаља. У том пилот пројекту је прикупљено 67.000 предлога за даље поједностављивање и унапређење алата, који су узети у обзир при изради нове верзије.

Више информација потражите на europa.rs

Коментари

 
0

 Подели

Оставите коментар

Унесите коментар


Име


e-mail


website


Повезане вести

Билтен о социјалном укључивању

Архив билтена о социјалном укључивању

Актуелности > <

Калкулатор социјалних давања

Блог > <

Актуелни документи > <

Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији
децембар, 2021 arrow right pdf [3 MB]
SILC у Републици Србији: Методолошки оквир и анализа изабраних показатеља сиромаштва и неједнакости
децембар, 2021 arrow right pdf [2 MB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај особа које живе са HIV
децембар, 2021 arrow right pdf [305 KB]
Е2Е: Утврђивање институционалног оквира за успостављање Националне стандардне класификације занимања у Србији
децембар, 2021 arrow right pdf [709 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај националних мањина
децембар, 2021 arrow right pdf [174 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај миграната и тражилаца азила
децембар, 2021 arrow right pdf [219 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај деце
децембар, 2021 arrow right pdf [439 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај младих
децембар, 2021 arrow right pdf [456 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај старије популације
децембар, 2021 arrow right pdf [307 KB]
Положај осетљивих група у процесу приступања Републике Србије Европској унији – положај ЛГБТИ особа
новембар, 2021 arrow right pdf [164 KB]