Посланици и посланице Европског парламента гласали су о аудиовизуелним медијским услугама, бољој заштити деце, строжим правилима оглашавања и 30 одсто европског садржаја у понуди пружаоца садржаја на захтев. Након коначног гласања о правилима, измењени закон ће се примењивати на телевизијске куће, али и на пружаоце медијских услуга на захтев и пружаоце услуга дељења видео снимака, као што су Netflix, YouTube или Facebook, те пренос уживо на платформама за размену видео садржаја.
Ажурирана правила ће, између осталог, обезбедити и:
- Бољу заштиту малолетника од насиља, мржње, тероризма и штетног оглашавања
Пружаоци аудиовизуалних медијских услуга треба да предузму одговарајуће мере за борбу против садржаја који подстичу насиље, мржњу и тероризам, док ће безразложно насиље и порнографија бити подвргнути најстрожим правилима. Платформе за дељење видео снимака ће морати брзо да реагују када корисник пријави садржај или га означи штетним.
Закон не обухвата аутоматско филтрирање садржаја пре преноса на мреже. Међутим, на захтев Парламента, платформе морају да обезбеде транспарентан, делотворни механизам који ће бити једноставан за коришћење те који ће корисницима омогућити да пријаве садржај.
Нови закон подразумева строга правила о оглашавању, пласирању производа у дечјим телевизијским програмима и садржајима доступним на платформама с услугама на захтев. Преговарачи Европског парламента су такође осигурали механизам заштите личних података деце, тако што су наметнули мере којима се осигурава да се подаци које прикупљају пружаоци аудиовизуалних услуга не обрађују у комерцијалне сврхе, укључујући профилисање и циљано оглашавање.
- 30% европског садржаја у понуди пружаоца услуга на захтев
Како би подржали културну разноликост европског аудиовизуалног сектора, посланици Европског парламента су осигурали да удео европске продукције буде 30 одсто у понуди пружаоца услуга на захтев.
Од пружалаца услуга на захтев се тражи и да допринесу развоју европских аудиовизуалних продукција, било директним улагањем у садржај или улагањем у националне фондове. Ниво доприноса у свакој земљи би требало да буде сразмеран приходима од пружања услуга на захтев у тој земљи (у држави чланици у којој су основани или у држави чланици у којој је већина њихове циљане публике).
Осим тога, законска регулатива обухвата одредбе о доступности, интегритету сигнала емитера, јачању регулаторних тела и промоцији медијских компетенција.
Постигнути договор ипак мора званично да буде одобрен у Савету министара пре него ревидирани закон ступи на снагу. Рок за пренос нових правила у национално законодавство је 21 месец.
Више информација потражите на адреси europa.rs
Оставите коментар